W sobotę (22.12) w budowanym w Świnoujściu gazoporcie zakończyła się trwająca 48 godzin operacja wylewania betonu na kopule pierwszego zbiornika do magazynowania skroplonego gazu ziemnego. Na kopułę wylano około 800 m3 betonu, grubość uzyskanej warstwy to od 40 do 20 cm. Przy operacji betonowania pracowało około 80 osób.
Fot. z archiwum fot. spółki Polskie LNG
Zastosowany beton był podgrzany do temperatury 15 - 19 stopni Celsjusza. Po wylaniu został przykryty specjalnymi plandekami, pod które przez sieć rur wtłoczono ciepłe powietrze. Urządzenia grzewcze będą wykorzystywane jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. Dzięki temu beton ma zapewnione dobre warunki do czasu uzyskania właściwej wytrzymałości.
W najbliższych tygodniach planowana jest taka sama operacja na drugim zbiorniku. Później wylana zostania druga warstwa betonu na obu dachach - wynika z informacji spółki Polskie LNG.
Za realizację infrastruktury służącej do odbioru skroplonego gazu ziemnego, dostarczanego do Świnoujścia drogą morską, odpowiedzialna jest spółka Polskie LNG SA. W pierwszej fazie działania terminalu rocznie odbierane będzie 5 mld m3 paliwa. Docelowo odbiór zwiększy się do 7,5 mld m3, co stanowi około 50% aktualnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.