Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że spółka będzie koncentrować się na inwestycjach na rynku polskim i norweskim. „To jest w tej chwili naszym priorytetem” – zapowiada prezes PGNiG.

Zgodnie z przyjętą strategią koncern będzie starał się konsolidować swoje aktywa zagraniczne wokół PGNiG Norway, którą docelowo zastąpi PGNiG International. Chodzi o koncesje w Pakistanie, Libii i Egipcie. Spółka analizuje, które z nich mogą trafić na sprzedaż.

„Robimy przegląd tych koncesji. Dopiero rozpoczynamy proces, trwają analizy. Musimy zrobić wszystko zgodnie z przepisami prawa, czyli będzie otwarty przetarg” – wyjaśnia Grażyna Piotrowska-Oliwa. „Będzie wybrany doradca, który będzie koordynował taki proces, bo też nie za każdą cenę możemy i będziemy chcieli się koncesji pozbywać”. Prezes zapewnia, że spółka będzie przyglądać się każdej ofercie, o ile zaproponowana cena „będzie godna rozpatrzenia”.

Przygotowania do debiutu spółki poszukiwawczej

PGNiG szykuje się też do debiutu giełdowego nowej spółki z grupy, czyli Exalo Drilling. To działający od 1 lutego br. podmiot, który powstał po połączeniu się pięciu spółek wiertniczo-serwisowych (PNiG Kraków, PNiG Jasło, PNiG NAFTA, PN „Diament” i ZRG Krosno).„Prospekt jest przygotowany. Exalo Drilling, czyli nasza spółka prowadząca wiercenia, będzie gotowa do debiutu do końca połowy tego roku” – zapewnia Grażyna Piotrowska-Oliwa. PGNiG wiąże ze spółką duże nadzieje. Już jest jedną z największych z branży poszukiwawczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.