Wbrew woli ponad 90% obywateli Ekwadoru prezydent tego kraju - Rafael Correa chce, by na terenie chronionego unikalnego rezerwatu przyrody w amazońskiej puszczy wydobywana była ropa naftowa.
Rzeka w puszczy amazońskiej. Fot. sxc.hu
Prezydent Correa twierdzi, że winą za wydobycie ropy w rezerwacie należy obarczyć „zakłamane bogate kraje”, które nie pomagają Ekwadorowi, a on nie może patrzeć na szerzącą się nędzę. Szansę na poprawę bytu mieszkańców upatruje właśnie w bogatych złożach zlokalizowanych w puszczy amazońskiej. Prace wydobywcze w rezerwacie Yasuni będzie prowadzać kompania naftowa - Petroamazonas.
Indianie, ekolodzy, naukowcy i inne grupy protestują przeciw rozwojowi przemysłu na terenach chronionych. Wnioskują oni o rozpisanie referendum w sprawie nienaruszania cennych przyrodniczo terenów. Rezerwat Yasuni jest uznany przez ONZ za jeden z najwspanialszych skarbów przyrodniczych świata.
Decyzja Correi prezydenta Ekwadoru zaskakuje, bo przez lata wspierał inicjatywy na rzecz ochrony przyrody, co też wpływało na wzrost jego popularności.
Puszcza amazońska miała być chroniona dzięki bogatym krajom
Opracowano plan, wg którego park Yasuni miał pozostać w stanie nietkniętym, jeśli Ekwador zgromadzi 3,6 mld USD na specjalnym funduszu zarządzanym przez ONZ. Suma ta została wyliczona na podstawie szacunkowych ewentualnych zysków z eksploatacji spornych złóż. Zyski z eksploatacji złóż w ciągu 10 lat wyniosłyby około 7,2 mld USD. Brak działań wydobywczych na tym terenie łączy się również z brakiem emisji do atmosfery ogromnych ilości CO2. Rząd Ekwadoru zatem zgodziłby się na nieingerowanie przemysłowe w puszczy pod warunkiem otrzymania od bogatych krajów co najmniej połowy spodziewanych z wydobycia ropy zysków. Po 6 latach głównie europejskie kraje oferowały wyłożenie na ten cel ponad 300 mln USD. Dotychczas na koncie pojawiło się zaledwie 13 mln USD. Plan ochrony został więc zarzucony.
Sporny teren zajmuje powierzchnię około 1 mln ha. Żyją tam tysiące unikalnych gatunków zwierząt i roślin.
Ropa naftowa to podstawowe bogactwo eksportowe Ekwadoru. Produkowana w kraju ropa w ilości około 540 tys. baryłek dziennie wywożona jest do Stanów Zjednoczonych. Correa twierdzi, że na likwidację biedy w kraju potrzebuje w ciągu najbliższych lat około 70 mld USD w inwestycjach.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.