Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Regulamin Towarowej Giełdy Energii umożliwiający bezpośredni udział zainteresowanych przedsiębiorstw w rynku gazu od 1 listopada br. Do tej pory spółki obrotu i duzi odbiorcy mogli działać jedynie za pośrednictwem domów maklerskich. Wprowadzenie tych zmian jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do liberalizacji rynku gazu.
Bezpośredni dostęp do rynku gazu jest konsekwencją wejścia w życie przepisów Małego Trójpaku, który równocześnie wprowadził tzw. obligo gazowe, czyli obowiązek sprzedaży paliwa gazowego poprzez giełdę – do końca 2013 r. – 30%, w 2014 r. – 40%, od 2015 r. – 55% wprowadzonego do sieci wolumenu.
Polska po ukończeniu planowanych inwestycji, uruchomieniu dostaw gazu z terminala LNG w Świnoujściu oraz dostaw z interkonektorów w Lasowie, Cieszynie i Mallnow, ma szansę być najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem ze wszystkich krajów z obszaru Grupy Wyszehradzkiej. Możliwość bezpośredniego działania na giełdzie to kolejny etap uwalniania dostępu do wolnego rynku i zwiększania jego płynności. Dzięki temu mamy szansę stać się znaczącym graczem na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.
Obecnie na rynku gazu TGE działają trzy domy maklerskie, a za ich pośrednictwem 13 podmiotów. „Nowe regulacje pozwalają nam na wprowadzenie na rynek tzw. animatorów, którzy będą dbać o płynność. Obserwujemy również zainteresowanie podmiotów zagranicznych działalnością na giełdzie” – dodaje prezes Łazor.
Z danych URE z końca sierpnia wynika, że 124 podmioty posiadały koncesje na obrót paliwami gazowymi, natomiast 35 przedsiębiorstw energetycznych aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym (wg stanu na II kwartał br.).
Całkowity wolumen obrotu błękitnym paliwem na TGE po trzech kwartałach 2013 r. wyniósł 686 933 MWh, na rynku spot – 248 407 MWh, na rynku terminowym – 438 526 MWh. Łącznie zawarto ponad 800 transakcji.
Uzyskanie Członkostwa na TGE wiąże się ze spełnieniem wymogów, które nakłada ustawa o giełdach towarowych z dnia 26 października 2000 r. oraz wewnętrzne regulacje TGE. Są wśród nich m.in.:
• posiadanie zezwolenia KNF na prowadzenie rejestrów lub rachunków towarów giełdowych lub posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej,
• zatrudnienie maklera giełd towarowych, wpisanego na listę maklerów prowadzoną przez KNF,
• uzyskanie statusu członka Towarowej Giełdy Energii S.A.,
• uzyskanie członkostwa w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) oraz uzyskanie statusu rozliczającego członka Izby.
Przedsiębiorstwa mogą zawierać transakcje we własnym imieniu, jeżeli posiadają podpisane umowy z instytucjami nadzorującymi rynek kapitałowy i energetyczny (KNF, URE oraz Operator Systemu Przesyłowego).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.