Gazprom podkreśla, że dzięki eksploatacji złóż arktycznych znaczenie koncernu i całej Rosji zdecydowanie wzrośnie. Naturalne bogactwa rosyjskiej Arktyki mają dla kraju wielką wartość strategiczną, o czym wielokrotnie mówił prezydent Rosji – Władimir Putin.

Brak technologii i sprzętu opóźnił wydobycie w Arktyce

Wydobycie ropy ze złoża Prirazłomnoje miało się rozpocząć około 10 lat temu, jednak na przeszkodzie stanęła m.in. technologia i brak odpowiedniego sprzętu do pracy w tak wymagających warunkach. Problemem były też zmiany w strukturze udziałowców.

Eksploatacja złóż arktycznych zagraża środowisku

Działalność wydobywcza w Arktyce budzi ogromne kontrowersje na całym świecie, nie tylko w kręgach organizacji ekologicznych. Eksploatacja złóż arktycznych postrzegana jest jako zagrażająca środowisku naturalnemu, prowadząca do zachwiania równowagi w świecie flory i fauny. Greenpeace powołuje się też na niewystarczającą dbałość Rosjan o wykorzystanie jak najmniej szkodliwych środków i sprzętu do tego celu. Wskazują m.in. na to, że wiele z elementów platformy wiertniczej wykorzystywano już około 30 lat temu.

Ile Gazprom chce wydobyć ropy ze złoża Prirazłomnoje?

Potentat naftowy szacuje, że w przyszłym roku ze złoża Prirazłomnoje wydobywać będzie 12 tys. baryłek ropy dziennie. W roku 2021 ma to być już 120 tys. baryłek dziennie.