3 marca koncern FX Energy poinformował o uruchomieniu odwiertu za gazem ziemnym Komorze 3K. Jest on zlokalizowany w Wielkopolsce na koncesji Płoty.
Kopalnia gazu Lisewo. Fot. FX Energy
Z odwiertu Komorze 3K dziennie można wydobyć ponad 31 tys. m3 gazu. Odwiert podłączono do kopalni gazu ziemnego Lisewo. Eksploatacja odwiertu Lisewo-1 została rozpoczęta w grudniu 2013 r. Koncern ma w planie uruchomić wydobycie z odwiertu Lisewo-2 – będzie to najprawdopodobniej możliwe w trzecim kwartale roku. Z początkiem przyszłego roku powinno ruszyć komercyjne wydobycie z odwiertu Szymanowice-1. Wszystkie odwierty znajdują się na koncesji Płoty. 51% udziałów w niej posiada PGNiG, a reszta należy do FX Energy.
Spółka przypomina także o pracach wiertniczych na odwiercie Tuchola 4K (koncesja Chojnice-Wilcze na Pomorzu). Prace tam rozpoczęto z końcem lutego. Odwiert na początku tego tygodnia miał głębokość 1073 m. Wiercenie i badania odwiertu zakończy się w ciągu 3–4 najbliższych miesięcy.
Kopalnia gazu Lisewo
W grudniu 2013 r. w okolicy Poznania Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otworzyło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo. Gaz ziemny ze złóż Lisewo i Komorze będzie tu wydobywany trzema odwiertami: Komorze-3k, Lisewo-2k oraz Lisewo-1.
Złoże gazu ziemnego Lisewo zlokalizowane jest w odległości około 30 km na południe od miejscowości Września, w woj. wielkopolskim. Zostało odkryte w 2011 r. otworem Lisewo-1 w utworach czerwonego spągowca. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również otwory Lisewo-2k, Komorze-3k, Szymanowice i Baraniec.
Odkrycie złóż gazu ziemnego w okolicy Lisewa doprowadziło do zawarcia umowy pomiędzy FX Energy Poland i PGNiG SA w kwestii ich zagospodarowania oraz eksploatacji. Inwestycja została przygotowana przez FX Energy, a nadzór nad jej realizacją prowadzi Dział Projektów Górniczych zielonogórskiego Oddziału PGNiG SA.
Szacunki dotyczące potencjału w konkretnych złożach wyglądają następująco:
– złoże Lisewo – zasoby geologiczne: 1,415 mld m3, zasoby wydobywalne: 990 mln m3
– złoże Komorze – zasoby geologiczne: 570 mln m3, zasoby wydobywalne: 340 mln m3
– złoże Szymanowice – zasoby szacunkowe na około 400 mln m3.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.