Gazociąg South Stream Offshore będzie się składał z czterech równoległych gazociągów o długości 931 km każdy na odcinku morskim. Jego trasa wiedzie z Rosji do Bułgarii przez Morze Czarne. Do budowy każdej nitki zostanie wykorzystane ponad 75 000 pojedynczych rur, spawanych na specjalnych statkach, a następnie układanych na głębokości do 2200 m. Umowa z Saipem obejmuje wykonanie projektu i budowę pierwszej linii na odcinku morskim, w przejściach przybrzeżnych, wyjściach na ląd oraz urządzeń towarzyszących dla wszystkich czterech rurociągów.

Do budowy morskiego rurociągu zostaną wykorzystane specjalne statki:

– Saipem Castoro Sei – służący do pracy zarówno na płytkich jak i głębokich wodach,

– Saipem 7000 – służący do pracy na bardzo głębokich wodach – tego typu jednostka była angażowana do budowy gazociągu Blue Stream, również wiodącego przez Morze Czarne.

Mikrotunelowanie w ramch budowy South Stream

W ramach wykonywania połączeń morsko-lądowych konieczne będzie wykonanie czterech mikrotuneli zarówno po stronie rosyjskiej, jak i bułgarskiej. Każdy z nich będzie miał ponad 1 km długości. Tego typu bezwykopowe rozwiązanie pozwoli na sprawną budowę gazociągu na płyciznach, a ponadto ograniczy negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

Budowa South Stream ma ruszyć w czerwcu 2014 r.

Przygotowania do prac mikrotunelowych mają się rozpocząć po obu stronach (rosyjska i bułgarska) w czerwcu tego roku. Start budowy odcinka morskiego inwestor zapowiada na jesień br. Pierwsze rury mają być spawane na pokładzie Castoro Sei we wrześniu. W listopadzie zacznie się układanie rur od strony rosyjskiej, a w grudniu większy statek – Saipem 7000 – rozpocznie prace od strony bułgarskiej.

Pierwsza linia gazociągu ma być ułożona do trzeciego kwartału 2015 r.