Większość pomorskich odwiertów rokuje dobrze albo bardzo dobrze

Podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku przeprowadzono debatę na temat perspektywy przemysłowego wydobycia gazu z łupków na Pomorzu.

Jak mówił Piotr Woźniak, Pomorskie to najbardziej obiecujący region pod względem wydobycia gazu łupkowego – właśnie tam znajduje się aż 27 z ponad 50 odwiertów poszukiwawczych wykonanych dotychczas w Polsce. Zdaniem Woźniaka większość z nich rokuje dobrze albo bardzo dobrze.

Opłacalne wydobycie gazu łupkowego dopiero za kilka lat

Zdaniem dyrektora ds. rozwoju BNK Polska – Jacka Wróblewskiego wydobycie przemysłowe i sprzedaż gazu na rynku może nastąpić dopiero za kilka lat. Wszystkich koncesjonariuszy czeka jeszcze ogrom pracy. Powodzenie zabiegu szczelinowania to dopiero początek sukcesu, bo to potwierdza jedynie obecność gazu i to, że umiemy do niego dotrzeć. Aby ruszyć z wydobyciem, konieczne jest wykonanie znacznie większej ilości odwiertów. Sprzedaż gazu na rynku wiąże się z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma odwiertami. Dodatkowo dochodzą kwestie dokumentacji złoża, plan zagospodarowania przestrzennego, decyzje środowiskowe i inne procedury administracyjno-prawne, które w sumie mogą się ciągnąć przez kilka lat.

Firma BNK Polska na Pomorzu wykonała 5 odwiertów poszukiwawczych. Wg Wróblewskiego odwiert Gapowo koło Kościerzyny jest obiecujący. Planuje się, że w tym roku wykonany zostanie na nim zabieg szczelinowania.

Na pomorskich koncesjach operuje w sumie 8 firm.