W ocenie byłego głównego geologa kraju – Piotra Woźniaka woj. pomorskie jest najbardziej perspektywicznym regionem pod względem poszukiwania gazu łupkowego. Również tam prace są najbardziej zaawansowane.
Fot. PGNiG S.A.
Większość pomorskich odwiertów rokuje dobrze albo bardzo dobrze
Podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku przeprowadzono debatę na temat perspektywy przemysłowego wydobycia gazu z łupków na Pomorzu.
Jak mówił Piotr Woźniak, Pomorskie to najbardziej obiecujący region pod względem wydobycia gazu łupkowego – właśnie tam znajduje się aż 27 z ponad 50 odwiertów poszukiwawczych wykonanych dotychczas w Polsce. Zdaniem Woźniaka większość z nich rokuje dobrze albo bardzo dobrze.
Opłacalne wydobycie gazu łupkowego dopiero za kilka lat
Zdaniem dyrektora ds. rozwoju BNK Polska – Jacka Wróblewskiego wydobycie przemysłowe i sprzedaż gazu na rynku może nastąpić dopiero za kilka lat. Wszystkich koncesjonariuszy czeka jeszcze ogrom pracy. Powodzenie zabiegu szczelinowania to dopiero początek sukcesu, bo to potwierdza jedynie obecność gazu i to, że umiemy do niego dotrzeć. Aby ruszyć z wydobyciem, konieczne jest wykonanie znacznie większej ilości odwiertów. Sprzedaż gazu na rynku wiąże się z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma odwiertami. Dodatkowo dochodzą kwestie dokumentacji złoża, plan zagospodarowania przestrzennego, decyzje środowiskowe i inne procedury administracyjno-prawne, które w sumie mogą się ciągnąć przez kilka lat.
Firma BNK Polska na Pomorzu wykonała 5 odwiertów poszukiwawczych. Wg Wróblewskiego odwiert Gapowo koło Kościerzyny jest obiecujący. Planuje się, że w tym roku wykonany zostanie na nim zabieg szczelinowania.
Na pomorskich koncesjach operuje w sumie 8 firm.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.