Ogrzewanie na LPG?

Tak, to nie pomyłka! Choć zdecydowanej większości Polaków instalacje gazowe wciąż kojarzą się z tańszym sposobem zasilania samochodu, oszczędzać możemy nie tylko przy okazji tankowania naszego auta, lecz również w przypadku montażu alternatywnego sposobu ogrzewania w naszym domu. Powszechnie znany jako propan-butan, gaz LPG stanowi jeden z najtańszych sposobów na ogrzewanie powierzchni mieszkalnych. Ta mieszanka dwóch gazów należy do najnowocześniejszych form ogrzewania dostępnych na naszym rynku. Sam gaz jest też wyjątkowo przyjazny dla środowiska - pamiętajmy, bowiem, że wydobywa się go z ziemi, a proces jego spalania nie powoduje powstawania jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska substancji. Przydomowe zbiorniki gazowe niestety stanowią pewną wadę LPG, bo zabierają miejsce w ogrodzie. Zawsze możemy oczywiście zdecydować się na instalację podziemną, lecz taki zabieg również zmniejsza wielkość ogrodu. Krótko mówiąc, ogrzewanie domu LPG polecamy osobom, które mają nieco większy ogród, bo w przeciwnym wypadku montaż zbiornika będzie wiązał się ze sporymi uciążliwościami.

Zalety LPG w domu

O tym, że montując ogrzewanie gazem zaoszczędzimy sporo pieniędzy, nie trzeba już nikogo przekonywać. Gaz jest, bowiem znacznie tańszy niż olej opałowy, powszechnie uważany za jedno z najtańszych paliw, o energii elektrycznej już nawet nie wspominając. Co więcej, instalacja gazowa w domu jest praktycznie bezobsługowa. Do nas należy jedynie dbałość o to, by instalacja przeszła raz w roku przegląd techniczny. Nie musimy martwić się o dokładanie węgla, czy dolewanie opału - przydomowe zbiorniki gazowe same przesyłają gaz do instalacji ogrzewającej nasz dom. W przeciwieństwie do pozostałych form ogrzewania, gaz LPG w domu nie zabiera przestrzeni. Wystarczy jedynie niewielka część ściany, by zamontować niezbędną aparaturę. Nie musimy już budować specjalnej kotłowni, w której już po miesiącu okopcone są wszystkie ściany. Gaz LPG spala się całkowicie czysto, a co za tym idzie, nie tylko nie trujemy środowiska, ale również nie musimy się obawiać o stan ścian w naszym domu.

LPG nie wybucha!

Media co i rusz informują nas o kolejnych wybuchach gazu w budynkach w całej Polsce. Powoduje to, że wiele osób obawia się montażu ogrzewania LPG w swoim domu. Pamiętajmy, jednak, że doprowadzić do wybuchu gazu przy sprawnej instalacji jest bardzo trudno, a jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Należy oczywiście pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, nie powinniśmy sami wykonywać żadnych czynności przy zbiornikach. Unikajmy używania otwartych źródeł ognia w pobliżu zbiorników – nie palmy papierosów oraz nie rozpalajmy grilla! Choć gaz nie powinien się ulatniać, lepiej dmuchać na zimne. Pamiętajmy też, aby okolice zbiorników nie porastała wysoka trawa, bowiem w przypadku jakiegokolwiek wycieku może to tylko spotęgować uszkodzenia.