Grupa Azoty i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy opracowaniu i wdrożeniu technologii zgazowania węgla - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.
Fot. Grupa Azoty
"AGH oraz Grupa Azoty będą rozwijały czyste technologie węglowe i wdrażały je w skali przemysłowej w Polsce. Wspólnie projekty będą dotyczyły między innymi badania, doboru i przygotowania węgla do zgazowania, wykorzystania go w procesach chemicznych do produkcji wodoru, opracowania technologii wykorzystania żużli i popiołów otrzymanych w procesie zgazowania węgla czy warunków procesowych, energetycznych i emisyjnych zgodnych z wymogami Unii Europejskiej" - podaje Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).
Grupa Azoty planuje zbudować pierwszy w Unii Europejskiej zakład gazyfikacji węgla w Kędzierzynie-Koźlu. Wartość tej inwestycji to około 2,4 mld zł. Według studium wykonalności projekt będzie opłacalny. Zakład mógłby zużywać rocznie do 1 mln ton węgla kamiennego, a następnie przetwarzać go na gaz syntezowy i amoniak, wykorzystywane przez Grupę Azoty.
"Nowe technologie alternatywnego wykorzystania węgla do produkcji przemysłowej są szansą na zwiększenie zużycia tego surowca nawet do 15 mln ton węgla rocznie" – powiedział minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński, w którego obecności podpisano porozumienie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.