Studium wykonalności będzie stanowić podstawę do podjęcia dalszych decyzji w zakresie rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polską i Ukrainą.

Planowane połączenie międzysystemowe to gazociąg o długości 112 km pomiędzy węzłami Hermanowice na terytorium Polski i Bliche Volytsia na Ukrainie. Dla prawidłowego funkcjonowania interkonektora niezbędne będzie wybudowanie tłoczni Strachocina, a także gazociągów: Hermanowice–Strachocina, Strachocina–Pogórska Wola, Pogórska Wola–Tworzeń i Tworóg–Tworzeń – podaje Gaz-System.

Istnieje możliwość zrealizowania i oddania do użytku nowych instalacji na przełomie 2019 i 2020 r.

Po co budować polsko-ukraiński interkonektor?

Połączenie systemów Polski i Ukrainy ma na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Ukrainy oraz dalszą integrację systemów przesyłowych i rynków gazu w regionie Europy Wschodniej. Zgodnie z założeniami gazociąg ma umożliwić zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Polski w kierunku Ukrainy w ilościach do 21,9 mln m3/d (od około 5 mld m 3/rok do 8 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych).

Równocześnie możliwy będzie przesył gazu z kierunku Ukrainy do Polski w ilości do około 19,2 mln m3/d (od około 5 mld m 3/rok do 7 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych).