To pierwsze tego typu przedsięwzięcie logistyczne w Polsce, które udało się zrealizować dzięki możliwościom, jakie daje terminal LNG w Świnoujściu.
Fot. Grupa Lotos
Spółki LOTOS i PGNiG dostarczyły 120 tys. litrów skroplonego gazu LNG jako paliwa żeglugowego do zbiorników nowoczesnego, budowanego w gdańskiej stoczni statku typu PSV (Platform Supply Vessel ) SIEM HARMONY. Dostawa pozwoli na przeprowadzenie prób morskich jednostki przed oddaniem jej do użytku. Cysterny odebrały gaz z terminalu LNG w Świnoujściu i przetransportowały do stoczni w Gdańsku
Statki typu tzw. dual fuel, uważane za bardzo pionierskie technologicznie, zasilane są zarówno konwencjonalnym paliwem żeglugowym, jak i znacznie czystszym gazowym. Dzięki temu są o wiele bardziej przyjazne środowisku niż te z tradycyjnym napędem.
Technologia związana z dystrybucją, a także stosowaniem LNG, to technologia przyszłości – podkreśla Przemysław Marchlewicz, wiceprezes Zarządu Grupy Lotos S.A. Cieszę się, że Grupa LOTOS wspólnie z PGNiG i stoczniami śmiało podejmuje to wyzwanie z korzyścią dla kraju. Będziemy wspierać zarówno rozwój tej dziedziny, jak i związanej z nią infrastruktury. To właściwy i pożądany kierunek także, a może i przede wszystkim, ze względu na ochronę środowiska.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.