10 listopada br. Rada Ministrów przyjęła nowelizację Prawa energetycznego. Ustawa ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów stawianych państwom członkowskim przez Unię Europejską.

Zmiany określone w przyjętej nowelizacji polegają na stopniowym znoszeniu spoczywającego obecnie na przedsiębiorstwach obrotu gazem ziemnym obowiązku ustalania i przedkładania do zatwierdzenia przez Prezesa URE taryf w zakresie ceny gazu. Zgodnie z nowymi przepisami, Polska zrezygnuje z regulowania cen gazu ziemnego. Jednak zmiany te dla poszczególnych grup odbiorców będą następować w różnych terminach.

Harmonogram rezygnacji z regulacji cen gazu ziemnego

Już w dniu wejścia w życie ustawy zniesiona zostanie regulacja cen gazu ziemnego dla przedsiębiorstw obrotu w zakresie sprzedaży: na rynku hurtowym, w punkcie wirtualnym (w tym na giełdzie towarowej), sprężonym gazem ziemnym CNG i skroplonym gazem ziemnym LNG i w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych. Następnie, 1 października 2017 r., uwolnione zostaną ceny dla pozostałych odbiorców poza odbiorcami w gospodarstwach domowych.

Gaz ziemny w gospodarstwach domowych

Zgodnie z informacjami resortu energii, ceny gazu ziemnego dla odbiorców w gospodarstwach domowych podlegać będą kontroli Prezesa URE do 1 stycznia 2024 r. Oznacza to, że w trakcie tego okresu przejściowego, odbiorcy w gospodarstwach domowych będą mogli w dalszym ciągu nabywać gaz ziemny po cenie regulowanej przez Prezesa URE. Jednocześnie w tym czasie postępować będzie dalszy rozwój konkurencji na rynku, dzięki zmniejszaniu prawnych barier dla liberalizacji i rozbudowie infrastruktury gazowej, co umożliwi utrzymywanie cen na racjonalnym poziomie wynikającym z mechanizmów rynkowych –  czytamy w komunikacie resortu energii.

Zgodnie z propozycją, ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.