Z dniem 1 stycznia 2017 r. ma wejść w życie rozporządzenie określające zasady dywersyfikacji dostaw gazu.
Dywersyfikacja dostaw gazu – resort energii rozpoczyna konsultacje /Fot. Pixabay
22 listopada br. Ministerstwo Energii rozpoczęło uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 2 grudnia 2016 r.
Rozporządzenie ma na celu określenie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego z zagranicy w okresie 10 lat. Dodatkowo ma precyzować sposób ustalania tego poziomu.
Po zakończeniu uzgodnień dokument zostanie przedstawiony do akceptacji Komitetowi Rady Ministrów i Radzie Ministrów.
Zapisy rozporządzenia
W projekcie rozporządzenia, który trafił do konsultacji, zostało zaproponowane, aby minimalny poziom dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego z zagranicy ustalany był poprzez: maksymalny udział gazu ziemnego importowanego przez przedsiębiorstwo energetyczne z jednego źródła w danym roku kalendarzowym, który nie może być wyższy niż: 70% w latach 2017-2022 i 33% w latach 2023-2026.
Dodatkowo z obowiązku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego z zagranicy mają być wyłączone przedsiębiorstwa energetyczne w zakresie gazu ziemnego, który jest wprowadzany do systemu przesyłowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z: instalacji skroplonego gazu ziemnego oraz z wykorzystaniem usługi polegającej na umownym przesyłaniu gazu ziemnego w kierunku przeciwnym do fizycznego przepływu gazu ziemnego w dwukierunkowych punktach wejścia do krajowego systemu przesyłowego na połączeniu z państwem członkowskim Unii Europejskiej lub z państwem EFTA – stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.