Inicjatywa Trójmorza ma wzmocnić jedność Unii Europejskiej poprzez budowanie więzi pomiędzy państwami Europy Środkowej. Szczególny nacisk Inicjatywa chce położyć na rozwój infrastrukturalny, energetyczny i gospodarczy. Mottem nawiązanej współpracy jest hasło: Im silniejsza Europa Środkowa (jako część UE), tym silniejsza Unia Europejska.

Oprócz gościa specjalnego, Donalda Trumpa, na szczycie pojawili się przedstawiciele 12 państw członkowskich Inicjatywy: Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji, Rumen Radev, prezydent Bułgarii, Jan Hamáček, Przewodniczący Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej, Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii, János Áder, prezydent Węgier, Raimonds Vejonis, prezydent Łotwy, Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy, Klaus Iohannis, prezydent Rumunii, Andrej Kiska, prezydent Słowacji, Thomas M. Buchsbaum, ambasador Austrii w RP.

Choć z założenia na szczytach Inicjatywy mają spotykać się głowy państw, prezydent Duda zadeklarował podczas Forum GLOBSEC 26 maja br. 

 Zdecydowałem się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury; to inicjatywa o charakterze nie tyle politycznym, co infrastrukturalnym i gospodarczym.

Inwestycja w więzi pomiędzy państwami środkowoeuropejskimi ma stanowić szansę do pokonania barier infrastrukturalnych, sprawić, ze rozwinie się współpraca gospodarcza, a także, iż wzmocni się europejska oś Północ-Południe, dotąd zaniedbywana na rzecz osi Wschód-Zachód.

Celem dwudniowych obrad jest dojście do porozumienia ws. utrzymania polityki spójności UE, także w kolejnej perspektywie budżetowej. Finansowanie projektów środkowoeuropejskich wymaga udziału nie tylko UE, ale i Stanów Zjednoczonych, stąd zaproszenie skierowane w stronę prezydenta USA.

Donald Trump zdaje sobie sprawę z konieczności pozyskiwania przez Inicjatywę wsparcia poza Europą, dlatego kiedy przemawiał na pl. Krasińskich w dniu spotkania z państwami Trójmorza, nie ograniczył się do grzecznościowego: Ameryka kocha Polskę.


Wyraził zadowolenie z faktu, iż doszło do spotkania i zapewnił, że USA pomoże Europie Środkowej w dywersyfikacji źródeł energii,

abyśmy nie byli zakładnikami jednego dostawcy gazu, jak wyraził się Trump.

Jest to szczególnie istotne zapewnienie w obliczu rosnącego monopolu rosyjskiej spółki Gazprom.


Prezydent USA pogratulował prezydent Chorwacji i prezydentowi Polski przewodzenia cennej inicjatywie.

Po co Donald Trump przylatuje do Polski?