Zgodnie z szacunkami zasoby obszaru, na którym podjęte zostały działania, mogą wynosić nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

Otwór Stawno-1 zostanie wywiercony do głębokości ponad 3,2 km. Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do grupy kapitałowej PGNiG.

Wydobywcza współpraca PGNiG oraz Lotosu

Spółki PGNiG oraz Lotos w zakresie poszukiwań ropy naftowej oraz gazu ziemnego współpracują razem już od 2012 r.  
Od tego momentu zbadały potencjał kilku lądowych koncesji należących do PGNiG.

Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary koncesyjne położone w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim – czytamy w komunikacie PGNiG. Spółki opracowały również program działań dla wybranych koncesji i poddały je ocenom ekonomicznym.

Koncesje wydobywcze PGNiG

Spółka PGNiG S.A. jest operatorem 28 koncesji poszukiwawczych i rozpoznawczych złóż ropy i gazu ziemnego oraz 21 koncesji łącznych. Tylko w 2017 r. ma wykonać 40 odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych głównie na Pomorzu Zachodnim, Podkarpaciu, w Wielkopolsce oraz Małopolsce.

Według prognoz produkcyjnych na rok 2017, wydobycie ropy naftowej i kondensatu ze złóż położonych w naszym kraju przekroczy 750 tys. ton.

Wydobycie: LOTOS Petrobaltic

Spółka Lotos Petrobaltic operuje trzema koncesjami na Morzu Bałtyckim. Prowadzi również działania wydobywcze ropy naftowej ze złóż kambryjskich. Pierwszą lądową koncesją, której spółka jest operatorem, jest koncesja poszukiwawczo-rozpoznawcza „Młynary” w województwie warmińsko-mazurskim. Spółki Grupy Kapitałowej LOTOS prowadzą także prace poszukiwawczo-wydobywcze na Litwie oraz w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na Morzu Północnym i Morzu Norweskim.

Przeczytaj również: "Orlen wierci w kujawsko-pomorskim"