W ramach tych części projektu modernizację przeszła chłodnia wentylatorowa wody chłodniczej oraz instalacja produkcji siarki. W przypadku obu zwiększone zostały moce produkcyjne. Dzięki temu będą w stanie sprostać większemu o około 1,3 mln ton przerobowi ciężkiej pozostałości z przerobu ropy na paliwa i koks.

Zwiększona produkcja rafinerii oznacza też większą ilość wody chłodniczej krążącej w instalacjach, zapewniającej różnicę temperatur i wymianę ciepła. Bez niej nie mógłby przebiegać  termodynamiczne procesy produkcyjne. Podczas przerobu ciężkiej pozostałości powstanie sporo siarkowodoru i amoniaku, które trzeba zagospodarować. Znaleziono sposób, by osiągnąć to bez kosztownej budowy nowych instalacji, a przez wzrost wydajności istniejących obiektów.

Bardziej wydajne chłodzenie

Zgodnie z informacjami Grupy Lotos, chłodzenie wody obywa się w dwóch chłodniach wentylatorowych. Jedna z nich (chłodnia FANS wyprodukowana w Czechach), która przeszła kompleksową modernizację, obsługiwać będzie instalacje EFRY.

W ramach prac zainstalowana została również nowa pompa, której celem jest  tłoczenie zwiększonej ilości wody. Pompa ta zaczęła pracę na początku sierpnia br. Według założeń, wydajność chłodni powinna wzrosnąć o 34%, z 5,6 do 8,4 tys. m3 wody na godzinę. Po testach okazało się, że wzrośnie jeszcze bardziej – czytamy w komunikacie Grupy Lotos.

Produkcja tlenu i odzysk siarki

Dodatkowo sfinalizowana została budowa wytwórni tlenu, który wykorzystywany będzie w dwóch instalacjach odzysku siarki Clausa, w których siarkowodór zmieniany jest na czystą siarkę. Tlen sprawi, że wydajność instalacji wzrośnie o 58%. Wytwórnia tlenu swoją prace rozpocznie we wrześniu br.

Zwiększono też wydajność nowego stripera wód kwaśnych, usuwającego z nich amoniak i siarkowodór. Zainstalowano w nim m.in. dodatkowy wymiennik ciepła i nowy filtr.

Przypominamy, że zgodnie z założeniami realizacja Projektu EFRA ma zakończyć się za około rok. To projekt realizowany przez Grupę Lotos.

Przeczytaj również: "Wiemy, kto zaprojektuje gazociąg Baltic Pipe"