Niemal 800 tys. litrów ropy naftowej (około 5 tys. baryłek) wyciekło z rurociągu Keystone (Amherst, Południowa Dakota, USA). Służby zabezpieczyły rurociąg we czwartkowy poranek (czasu lokalnego) 16 listopada br. Sama akcja odizolowania uszkodzonego odcinka (o długości 56 km) trwała około 15 minut. Specjaliści badają teraz, w jaki sposób doszło do wycieku.
USA: wyciekło 800 tys. litrów ropy naftowej. Źródło. TransCanada
To największa tego typu katastrofa związana z ropociągiem Keystone (ostatni wyciek wydarzył się w kwietniu 2016 r.), usuwanie jej skutków potrwa co najmniej kilka dni. Najważniejszym zadaniem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom (wyciek pojawił się niecałe 5 km od miejscowości Amherst), zapobieżenie przedostaniu się ropy do wód gruntowych (rurociąg był posadawiany na minimalnej głębokości 1,2 m) oraz zabezpieczenie terenu rezerwatu Indian. Mieszkańcy rezerwatu przez ostatnie dwa lata aktywnie protestowali przeciwko budowie ropociągu, obawiając się m.in. właśnie takich wypadków.
Choć do tej pory nie odnotowano wycieku surowca do wód, na powierzchni pojawiły się już plamy ropy.
Rurociąg Keystone transportuje do USA ropę naftową z Kanady. Został częściowo oddany do użytku, mimo że jego budowa jeszcze się nie zakończyła. Administracja prezydenta Trumpa zatwierdziła projekt, jednak spotkał się on ze sprzeciwem ze strony zarówno rdzennych mieszkańców tego terytorium, jak i organizacji ekologicznych.
Wyciek, którego przyczyny ciągle są badane, nieszczęśliwie zbiegł się w czasie z podejmowaniem decyzji co do budowy kolejnego ropociągu - Keystone XL.
Operator przesyłowy TransCanada, odpowiedzialny za infrastrukturę przesyłową, zamieścił na Twitterze zdjęcie zagrożonego obszaru.
Image of Amherst incident taken earlier today by aerial patrol as part of our initial response. For more updates, visit https://t.co/8yWI1Oq2EM pic.twitter.com/uRNtYUdVjL
— TransCanada (@TransCanada) 16 listopada 2017
TransCanada zarządza siecią przesyłową LNG (Liquified Natural Gas) o łącznej długości 91,5 tys. km oraz ropy naftowej - o łącznej długości 4,8 tys. km.
Przeczytaj także: Australia wesprze polskie gazownictwo
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.