Za budowę kopalni odpowiadał zielonogórski oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), a prace budowlane w formule „pod klucz” realizowała spółka PBG, działająca w konsorcjum z firmami Robert Łukasik Zakład Usług Budowlanych i Tektonike. Wykonawca zobowiązał się przygotować projekt, zbudować kopalnię i wyposażyć ją we wszelkie niezbędne do funkcjonowania instalacje i urządzenia oraz przeprowadzić rozruch technologiczny i przekazać zakład do eksploatacji.

Kontrakt o wartości ponad 82 mln zł brutto został zakończony 1,5 tygodnia przed terminem. Zgodnie z umową konsorcjum wykonawcze wybudowało m.in. część napowierzchniową ośrodka centralnego Kopalni Ropy Naftowej Radoszyn oraz część napowierzchniową odwiertów ropy. Konieczne było również połączenie ich siecią rurociągów z ośrodkiem centralnym. Po stronie wykonawcy jest też przeszkolenie personelu, który będzie obsługiwać kopalnię.

Dotychczas w Radoszynie istniała instalacja służąca do eksploatacji tamtejszego złoża poprzez jeden odwiert. Teraz możliwe będzie wydobycie surowców z czterech odwiertów. Dodatkowo powstał jeden odwiert do zatłaczania tzw. gazu kwaśnego.

W zakładzie produkowany będzie również prąd wykorzystywany na jego własne potrzeby – służą do tego dwie nowe jednostki wytwórcze. Kopalnia będzie samowystarczalna pod względem energetycznym. Energii będzie jednak więcej niż potrzeba, dlatego jej nadwyżka trafi do sieci.

Kopalnia ropy i gazu LMG (Lubiatów–Międzychód–Grotów)

Spółka PBG kilka lat temu zbudowała największą w kraju kopalnię ropy i gazu – LMG (Lubiatów–Międzychód–Grotów). Znajduje się ona w Puszczy Noteckiej na terenie Kotliny Gorzowskiej. Budowa zakładu rozpoczęła się z końcem 2008 r., a protokół końcowy odbioru podpisano w marcu 2013 r. Zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą tam około 7,25 mln t, a gazu ziemnego – około 7,3 mld m3.


Ile ropy i gazu wydobywa rocznie PGNiG?

Prognozowane roczne wydobycie gazu przez PGNiG w tym roku ma wynieść 4,8 mld m3, z czego 4,1 mld m3 w Polsce, a 0,7 mld m3 to wydobycie zagraniczne. W roku 2018 wielkości te mają wzrosnąć do 4,9 mld m3, z czego 4 mld m3 w Polsce i 0,9 mld m3 poza krajem. Z kolei szacowane wydobycie ropy ma w tym roku sięgnąć 1 229 tys. ton, (788 tys. ton w Polsce i 441 tys. ton w Norwegii). Również w tym obszarze zakładany jest wzrost w roku następnym – do 1 377 tys. ton, z czego 844 tys. ton w Polsce i 533 tys. ton w Norwegii.

Przeczytaj także: Kolejna dostawa LNG już w Świnoujściu