Gaz, który USA dostarczy do Polski, będzie pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass w stanie Luizjana. Do terminalu LNG w Świnoujściu w okresie obowiązywania kontraktu dotrze do dziewięciu ładunków.

Średnioterminowy kontrakt z USA został zawarty przez nowo utworzone (luty br.) biuro tradingowe PGNiG w Londynie, którego zadaniem jest prowadzenie międzynarodowego handlu LNG. Umowa wejdzie w życie w 2018 r.


Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 r., wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG – mówi prezes polskiej spółki Piotr Woźniak. Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski – dodał.

Porozumienie wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w polskim sektorze paliwowym. LNG do Polski dociera już z Kataru, a w październiku br. PGNiG złożyła też (w ramach procedury Open Season) wiążącą ofertę na rezerwację mocy przesyłowych w projektowanym gazociągu Baltic Pipe (połączy on w 2022 r. Polskę ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).


Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego modelu światowego rynku gazu – skomentował zawarcie umowy minister energii Krzysztof Tchórzewski, zaznaczając, iż jest ona precedensem na skalę kontynentu i pierwszym kontraktem na dostawy amerykańskiego gazu do tej części Europy

Przeczytaj także: Świnoujście: terminal LNG będzie rozbudowany i lepiej chroniony