Trasa nowej nitki rurociągu do przesyłu ropy naftowej, biegnąca z Mohe (miejscowości graniczącej z Rosją), przez teren nie tylko Chin, ale też Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej, do Daquing w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang, wyznaczona została równolegle do pierwszej nitki. Do Mohe surowiec przesyłany będzie przewodem z rosyjskiego miasta Skoworodino. Naftociąg, którego budowa rozpoczęła się w sierpniu 2016 r., osiągnął długość 941,8 km. Jego przepustowość wynosi 3812 m3/godz.

Projekt ma na celu pogłębienie współpracy energetycznej pomiędzy Chinami a Rosją oraz wsparcie inicjatywy Jednego pasa i jednej drogi (inaczej: Pasa i szlaku czy Szlaku Jedwabnego XXI w. - chińskiej strategii rozwoju ekonomicznego) – powiedział Jiang Changliang, dyrektor zarządzający PetroChina Pipeline Company.

W ramach inicjatywy Pasa i szlaku Chiny chcą współpracować również z Polską. Przeczytaj o tym w artykule: Ponad 100 mld USD w 10 lat? Ile Polska wyda na inwestycje?

Chiny inwestują też w energetykę: zobacz, jak wygląda farma fotowoltaiczna w kształcie pandy.


Pierwsza nitka naftociągu działa od siedmiu lat – od 1 stycznia 2011 r. Jej przepustowość to około 15 mln ton rocznie; od momentu oddania jej do użytku, przetransportowano nią 110 mln ton ropy naftowej.

Przeczytaj także: Wyniki testów na odwiercie Rizq-2 zgodne z prognozami