Wicepremier Morawiecki zdradził, że Polska wyda w ciągu kilku najbliższych lat (maksymalnie 10) ponad 100 mld USD na inwestycje infrastrukturalne.
Wicepremier Mateusz Morawiecki Fot. mr.gov.pl
Największa część tej sumy będzie wydatkowana na poprawę żeglowności rzek, budowę autostrad i rozwój kolei, a także na Centralny Port Komunikacyjny i energetykę - zapowiedział Morawiecki podczas Chińsko-Polskiego Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku, w którym udział wzięli nie tylko politycy, ale przede wszystkim przedstawiciele chińskiego i polskiego biznesu, szczególnie branże: budowlana, logistyczna, lotnicza i kolejowa.
Wicepremier chwalił rozbudowę terminala kontenerowego w Gdańsku, którego głębokość pozwala na przyjmowanie największych kontenerowców na świecie.
Możemy zaprosić już największe chińskie statki oceaniczne do Polski - mówił wicepremier, przypominając, że dzisiaj współpraca polsko-chińska (...) sprowadza się do handlu, eksportu i importu, który jest w proporcji 1:11, mniej więcej. 11 razy więcej importujemy z Chin niż eksportujemy do Chin.
Przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang wyraził nadzieję, że Polska i Chiny rozszerzą współpracę w zakresie infrastrukturalnym:
Ulepszą markę pociągu Chiny-Europa, będą uczestniczyć w polskich projektach obejmujących modernizację linii kolejowej oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz wspólnie stworzą centrum logistyki, którego wpływy będą promieniowały na Europę Środkowo-Wschodnią, aby nieustannie podnosić poziom połączeń infrastrukturalnych między Chinami a Polską, oraz między Chinami a Europą - zaznaczył Zhang Dejiang, przypominając, że nasz kraj od ponad dekady pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej; w 2016 roku wartość obrotów handlowych obu krajów wyniosła 17,6 mld USD.
Należy dodać, iż inwestycje niefinansowe (do których zaliczyć można nieruchomości, prawo wieczystego użytkowania gruntów, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz wartości niematerialne i prawne) Chin w Polsce w wzrosły do 370 mln USD, szczególnie w zakresie produkcji maszynowej, czystej energii, biomedycyny, informatyki i telekomunikacji. Zhang Dejiang zauważył również, że współpraca między naszymi krajami umożliwiła stworzenie 15 tys. miejsc pracy.
Przeczytaj także: NIK sprawdziła kolej – jest lepiej, ale...
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.