Technologia Tenaris Dopeless® – bo o niej mowa – polega na wykorzystaniu bezsmarowego połączenia rur okładzinowych, które są zapuszczane do odwiertu w celu zabezpieczenia ścian otworów oraz horyzontów wodonośnych i ewentualnych warstw ropo- i gazonośnych. Rury te są ze sobą skręcane i tworzą tzw. kolumnę. Na czym polega innowacyjność tej technologii?

Jak wyjaśnia nam biuro prasowe PKN Orlen S.A., tradycyjne rury okładzinowe, zanim zostaną skręcone, wymagają odpowiedniego przygotowania. Ich gwinty muszą zostać zabezpieczone substancjami ropopochodnymi, by podczas magazynowania i transportu, nie straciły na jakości. Następnie – po przewiezieniu na plac wiertniczy – należy je oczyścić i ponownie nasmarować. Dzięki zastosowaniu technologii bezsmarowej dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne. Rury są łączone bez użycia substancji, a mimo to zachowana jest ich gazoszczelność. To znacząco przyspiesza cały proces zabezpieczania otworu.

Spółka paliwowa technologię tę wykorzystywała już podczas wcześniejszych odwiertów (Pasieki-OU1, Bajerze-2K), ale w przypadku Skołyszyna po raz pierwszy zastosowano ją do skręcenia pełnej kolumny o długości 1300 m.

Otwór Skołyszyn-OU1K położony jest na terenie koncesji Skołyszyn i gminy o tej samej nazwie na Podkarpaciu. Jego planowana głębokość to 2119 m (całkowita pionowa głębokość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu), a długość 2152 m (rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu, uwzględniająca krzywiznę odwiertu). Prace wiertnicze rozpoczęły się tam pod koniec grudnia 2017 r. i potrwają do wiosny br. Odwiert wykonywany jest w ramach projektu Karpaty, na który składają się jeszcze dwie inne koncesje (Blok 433 i 434 oraz Blok 435).

Orlen Upstream to spółka odpowiedzialna za realizację strategii PKN Orlen w obszarach poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Oprócz odwiertu w Karpatach Zewnętrznych firma prowadzi także prace wiertnicze w woj. kujawsko-pomorskim na terenie koncesji Bysław-Wudzyń oraz w woj. wielkopolskim, gdzie wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) wykonuje otwór Kotlin-3 (koncesja Jarocin Grabina).

Przeczytaj także: Kolejny odwiert PGNiG i Grupy Orlen