Majątek kopalni wraz z grupą pracowników trafił do SRK na podstawie podpisanego 31 marca br. aktu notarialnego. Wcześniej, z końcem marca ub.r., do spółki restrukturyzacyjnej trafił wybrany majątek kopalni. W tym roku SRK przekazano główną część zakładu.

Jak zapewnia rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski, żaden z ponad 1,5 tys. pracowników kopalni nie traci pracy. Część osób znalazła pracę w sąsiednim zakładzie Murcki-Staszic, część – w innych kopalniach PGG. Ostatecznie do SRK wraz z majątkiem kopalni przeszło około 130 pracowników, z których 85 ma skorzystać z urlopów górniczych i świadczeń pieniężnych, natomiast pozostali będą pracować w spółce przy likwidacji majątku.

Pozostałe złoże kopalni będzie eksploatowane od strony zakładu Murcki-Staszic. Wcześniej przygotowano pod ziemią połączenie obu kopalni.

Wieczorek jest już 14. kopalnią przekazaną w ciągu ostatnich trzech lat SRK. Decyzja o zakończeniu działalności zakładu wynikła z faktu, iż od kilku lat zakład korzystał w części ze złoża sąsiedniej kopalni, ponieważ jej własne w naturalny sposób się wyczerpały.

Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek powstała w 1826 r., a pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla w granicach pola górniczego zakładu pochodzą z 1788 r. Do 1945 r. działała pod nazwą Giesche, następnie, w latach 1945–1951 – Janów. W 1945 r. zakład został przejęty przez Skarb Państwa, natomiast w 1993 r. włączono kopalnię do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Od 1 kwietnia 2017 r. należała do PGG. Zakład znajduje się na terenie katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, w której ponad 100 lat temu powstało unikatowe osiedle robotnicze zbudowane z czerwonej cegły – jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc Katowic.

Przeczytaj także: Początek szerszej współpracy JSW oraz Prairie?