Pierwszy w 2018 r. transport węgla do Wrocławia wyruszył 4 kwietnia. Węgiel będzie przetransportowany ze śląskich kopalń do portu w Gliwicach drogą kolejową, skąd popłynie Kanałem Gliwickim i Odrą do Wrocławia.


Po bardzo udanym programie pilotażowym i wznowieniu w drugiej połowie ubiegłego roku rzecznego transportu węgla ze Śląska do wrocławskiej Kogeneracji planujemy zwiększenie skali przewozów w tym roku. Na trasie Gliwice–Wrocław chcemy przetransportować nawet ćwierć miliona ton węgla powiedział Andrzej Klimek, wiceprezes zarządu oraz dyrektor Dywizji Żeglugi Śródlądowej OT Logistics.

Grupa OT Logistics i Śląskie Centrum Logistyki S.A. współpracowały już w 2017 r, kiedy to przywrócono po wielu latach przerwy transport węgla Odrzańską Drogą Wodną z Gliwic do Wrocławia. Dostawy surowca rozpoczęto w lipcu, a zakończono w grudniu 2017 r., w tym okresie przetransportowano na tej trasie około 127 tys. ton węgla.

Technicznie i organizacyjnie jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie sezonu żeglugowego. Nasze zdolności przeładunkowe znacznie przekraczają wspomniane 250 tys. ton i oscylują w granicach 1 mln ton rocznie. Jeżeli po udrożnieniu Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozbudowie Elektrowni Opole potrzeby będą większe, jesteśmy gotowi inwestować w infrastrukturę i potrzebny sprzęt. Realizowana obecnie przebudowa stacji Gliwice Port umożliwi zwiększoną przepustowość pociągów – stwierdził Robert Goc, dyrektor ds. rozwoju Śląskiego Centrum Logistyki S.A.

Jak podkreślił Andrzej Klimek, żegluga śródlądowa to ważna gałąź transportu, uzupełnienie przewozów drogowych i kolejowych. Jeżeli rządowe plany udrożnienia najważniejszych rzek zostaną zrealizowane, to pozwoli firmom na przedstawienie klientom atrakcyjnej oferty przewozowej na różnych trasach śródlądowych. Już samo otwarcie stopnia wodnego na Odrze w Malczycach pozwoli na wydłużenie sezonu żeglownego na Odrzańskiej Drodze Wodnej do około pół roku na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina – dodał Klimek.

Śląskie Centrum Logistyki SA. posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze towarów branży stalowej, chemicznej, samochodowej, papierniczej oraz towarów neutralnych. Na terenie Śląskiego Centrum Logistyki S.A. znajduje się sześć specjalistycznych magazynów klasy A, terminal kontenerowy, bocznice kolejowe, obszar wolnocłowy i agencje celne. Spółka obsługuje i zarządza największym i najbardziej uniwersalnym portem śródlądowym w Polsce. To w Gliwicach początek ma Odrzańska Droga Wodna, która łączy Górny Śląsk z portami morskimi w Szczecinie i w Świnoujściu, a także z siecią kanałów Europy Zachodniej.

OT Logistics S.A., wraz ze spółkami tworzącymi grupę kapitałową, jest największym operatorem portowym w Polsce i na południowym Bałtyku oraz liderem w transporcie wodnym śródlądowym, od Kaliningradu w Rosji po porty w Niemczech i Holandii, a także największym branżowym udziałowcem portu morskiego Luka Rijeka w Chorwacji.

Przeczytaj także: Węgiel do opalania kotłów jest gorszy niż sądzimy?