Przedstawiciele zarówno partii rządzącej, jak i opozycji chwalili zmiany zaproponowane w projekcie nowych regulacji, szczególnie możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych, jednak przedstawiciele PiS i PO zdecydowali o wprowadzeniu do projektu poprawek, przede wszystkim o charakterze doprecyzowującym, a także poprawek redakcyjnych.

Podczas prac nad projektem w Sejmie obecny był wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, Mariusz Orion Jędrysek. Tłumaczył on, że nowe prawo ma ułatwić inwestowanie w Polsce, ale też zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa.

Zmodyfikowane przepisy umożliwią nowy sposób ubiegania się o koncesje węglowodorowe, tj. dotyczące wydobycia ropy, gazu czy gazu z łupków) w tzw. formie „open door”. Postępowania przetargowe będą mogły odbywać na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Inwestor proponuje jakiś obszar, który go interesuje i na ten obszar ogłaszany jest przetarg, bliźniaczo podobny, jak ogłaszany na rudy metali. To powinno przyspieszyć inwestycje – wyjaśnił Jędrysek.

Nowe przepisy będą dawać też przewagę tym inwestorom, którzy wprowadzać będą do Polski know-how lub będą współpracowali z krajowymi jednostkami naukowymi.

Nowe prawo ułatwi też możliwość przedłużenia koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego, o ile nie będzie się to wiązało ze zmianą obszaru wydobycia lub też koncesji. W przypadku węgla kamiennego taką koncesję będzie można wydłużyć jednokrotnie, gdy przedłużenie koncesji uzasadnione będzie racjonalną gospodarką złożem. Podobnie będzie w przypadku węgla brunatnego; złoże będzie można eksploatować maksymalnie jeszcze przez sześć lat.

Do przedłużenia koncesji nie będzie konieczne uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych .

Nowelizacja rozszerza katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą, przysługującą Skarbowi Państwa, o gazy szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Precyzuje też, iż przepisy dotyczące węglowodorów stosuje się do gazów szlachetnych.

Przeczytaj także: Wspólny projekt wodorowy JSW i PKP Cargo