W ramach rocznych aukcji udostępniana będzie przepustowość na co najmniej najbliższe pięć lat gazowych oraz na okres nie dłuższy niż najbliższe 15 lat gazowych. Aukcje dotyczyć mają wszystkich połączeń międzysystemowych i będą przeprowadzone zgodnie z przepisami rozporządzenia unijnej komisji, normującymi mechanizmy alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu.

Spółka podała też punkty, które obejmuje jej oferta. To:

– punkt wejścia GCP GAZ-SYSTEM/Ontras na granicy polsko–niemieckiej,

– punkt wejścia GCP GAZ-SYSTEM/Ontras na granicy polsko niemieckiej,

– punkt wejścia Cieszyn na granicy polsko–czeskiej,

– punkt wejścia Drozdowicze na granicy polsko–ukraińskiej,

– punkt wejścia Wysokoje na granicy polsko–białoruskiej,

– punkt wejścia Tietierowka na granicy polsko–białoruskiej,

– punkt wejścia Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP).

Natomiast punkty wejścia na gazociągu jamalskim to:

– SGT Kondratki,

– SGT Mallnow,

– SGT Mallnow Rewers,

– SGT Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP).

Zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami, przepustowości pozwalające na przesył gazu poprzez polski odcinek gazociągu jamalskiego mogą być rezerwowane w ramach aukcji organizowanych na zasadach i w terminach określonych w CAM NC. Dostępne przepustowości oferowane są zainteresowanym uczestnikom rynku w ramach niedyskryminacyjnej procedury aukcyjnej przeprowadzanej na zasadach rynkowych – czytamy w komunikacie Gaz-Systemu.

Przepustowość ciągła, której nie uda się sprzedać podczas aukcji rocznych, będzie dostępna podczas aukcji krótkoterminowych.

Kolejne aukcje – przepustowości przerywanej dotyczącej produktów rocznych – odbędą się 16 lipca 2018 r. na Platformie GSA (tak jak aukcja roczna).

Gazociąg jamalski to rurociąg do przesyłu gazu ziemnego, pochodzącego z półwyspu Jamał (azjatycka część Rosji), o długości 4196 km. Polski fragment liczy 684 km i przeprowadzony jest przez pięć województw. W ramach systemu w naszym kraju wybudowano pięć tłoczni gazu.

Gaz-System to operator polskiego systemu przesyłu gazu, jedna ze strategicznych spółek dla polskiej gospodarki. Zarządza najważniejszymi gazociągami w kraju, jest także właścicielem spółki Polskie LNG, powołanej do budowy terminalu LNG w Świnoujściu.

Przeczytaj także: Jest zgoda na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu