• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zgoda na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu

Opublikowano: 28-06-2018 Źródło: Gaz-System

Wojewoda zachodniopomorski wydał spółce Polskie LNG decyzję o pozwoleniu na rozbudowę mocy regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu – poinformowano w komunikacie. Jak dodano, tym samym program rozbudowy największego terminalu gazu skroplonego na Bałtyku wszedł w fazę budowlaną.


Terminal LNG w Świnoujściu. Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas). Fot. Mike Mareen/Shutterstock Terminal LNG w Świnoujściu. Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas). Fot. Mike Mareen/Shutterstock

Celem spółki Polskie LNG jest zwiększenie przepustowości świnoujskiego terminalu z obecnych 5 mld do 7,5 mld m3 rocznie – biorąc pod uwagę obecne rynkowe realia, oznacza to możliwość pokrycia około połowy zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce.

W ramach rozbudowy terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (popularnie nazywanego gazoportem) powiększona zostanie zdolność regazyfikacyjna, powstaną drugie nabrzeże oraz trzeci zbiornik LNG, ponadto zaplanowano budowę instalacji przeładunkowej LNG na cysterny kolejowe i kontenery ISO.


Projekt rozbudowy terminalu LNG wraz z projektem Baltic Pipe wchodzą w skład koncepcji budowy Bramy Północnej, która jest elementem szerokiej strategii inwestycyjnej Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM, w skład której wchodzi spółka Polskie LNG, właściciel i operator świnoujskiego terminalu – czytamy w komunikacie.


Dodajmy, że budowa podmorskiej części wspomnianego gazociągu Baltic Pipe rozpocznie się w 2020 r., a uruchomienie przesyłu gazu powinno nastąpić w październiku 2022 r.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

W ramach budowy Baltic Pipe, realizowanej przez polskiego (Gaz-System) i duńskiego (Energinet) operatora, powstanie gazociąg o długości od 260 do 310 km, który umożliwi przesył gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na rynek duński i polski, a także na rynki sąsiednie. Dzięki temu połączeniu do Polski ma być sprowadzane około 10 mld m³ gazu rocznie.

Spółka Polskie LNG S.A. zajmuje się budową i eksploatacją terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu.

Przeczytaj także: Budowa Baltic Pipe. Gaz-System bada dno Bałtyku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.