• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazociąg Siła Syberii: budowa kluczowego odcinka zbliża się do końca

Opublikowano: 26-07-2018 Źródło: Gazprom

Rosyjski gigant paliwowy – Gazprom poinformował, że układanie gazociągu o nazwie Siła Syberii, na odcinku prowadzącym z regionu amurskiego do granicy z Chinami, zrealizowano w 90,5%. Oznacza to, że rurociąg osiągnął długość 1954 km. Posłuży on do transportu paliwa na rynek chiński, co zgodnie z harmonogramem ma się rozpocząć 20 grudnia 2019 r.


Budowa gazociągu Siła Syberii. Fot. Gazprom Budowa gazociągu Siła Syberii. Fot. Gazprom

Poza budową rurociągu trwają prace nad przygotowaniem głównych ośrodków produkcji gazu i nad rozwojem złoża Czajanda, które posłuży do produkcji gazu w Jakucji. Jak podaje Gazprom, stan zaawansowania obiektów potrzebnych do produkcji surowca wynosi obecnie 50%. Planuje się, że większość prac budowlanych i instalacyjnych dla tej sekcji rurociągu zostanie ukończona w tym roku. Z kolei w 2019 r. prowadzone będą testy rurociągów, instalacji, systemów zasilania, systemów telemetrycznych i pozostałych niezbędnych do rozruchu gazociągu. Kolejnym krokiem będzie rozruch instalacji i uruchomienie regularnego przesyłu paliwa.

Zanim gaz trafi go rurociągu, zostanie poddany procesom uzdatniania i wzbogacania surowca w niezbędne składniki podnoszące jego wartość. W tym celu w Obwodzie Amurskim powstaje specjalny zakład, który będzie największą tego typu fabryką w Rosji i drugą co do wielkości na świecie.

Budowa zakładu Amur. Fot. Gazprom Budowa zakładu Amur. Fot. Gazprom

Budowa gazociągu prowadzona jest w trudnych warunkach z uwagi na lokalizację. Znaczna część prac realizowana była zimą. Rurociąg posadowiony jest na głębokości około 4 m. Częściowo prowadzi się go także na podporach, w celu przekroczenia terenów bagiennych i rzek.

Decyzja o przesyle gazu z Rosji do Chin została podjęta w 2014 r., kiedy Gazprom i CNPC podpisały umowę, na podstawie której od momentu uruchomienia gazociągu Siła Syberii przez 30 lat do Chin będzie przesyłane rocznie do 38 mld m3 gazu. Chiny są jednym z największych konsumentów gazu na świecie. Konsumpcja stale wzrasta, a z prognoz na najbliższe lata wynika, że już niebawem kraj nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego wolumenu paliwa nawet przy zwiększeniu własnego wydobycia. Dlatego też surowiec będzie sprowadzany z Rosji.

Trasa gazociągu Siła Syberii. Źródło: Gazprom Trasa gazociągu Siła Syberii. Źródło: Gazprom

Przeczytaj także: Kolejne dofinansowanie dla projektu Baltic Pipe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia