Dofinansowanie wesprze działania przedinwestycyjne, tj. prace projektowe i uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę gazociągów lądowych w Polsce i Danii.

To nie pierwsze wsparcie finansowe z Unii Europejskiej dla projektu połączenia systemów przesyłowych obu krajów. W 2015 r. środki z CEF Energy zostały przyznane na prace analityczne i opracowanie studium wykonalności. Z kolei w 2017 r. Gaz-System podpisał umowę na dofinansowanie działania pn. „Prace przygotowawcze do Projektu Baltic Pipe aż do uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę w Polsce oraz w Danii”.

Także w ub.r. projekt otrzymał od Komisji Europejskiej status PCI (ang. Project of Common Interest – projekt o znaczeniu wspólnotowym).

Baltic Pipe to projekt, którego celem jest zwiększenie dywersyfikacji dostaw, integracji rynku gazu, ujednolicenia cen i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w Polce, Danii, a także w krajach bałtyckich oraz  Europy Środkowo-Wschodniej.  W ramach przedsięwzięcia powstanie podmorski gazociąg o długości 310 km o rocznej przepustowości na poziomie 10 mld m³, a systemy przesyłowe gazu ziemnego po stronach polskiej i duńskiej zostaną rozbudowane. Wszystko po to, by umożliwić transport gazu ziemnego z Norwegii na rynek europejski. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na 2022 r.

Przeczytaj także: Rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe zaakceptowana