Odkryliśmy nowe złoże gazu w Bystrowicach na Podkarpaciu – poinformował PKN Orlen. Według szacunków zasoby złoża to 2 mld m3. Jak zaznacza spółka, odkrycie złoża było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych.
PKN Orlen odkrył nowe złoże gazu. Fot. Krunja/Shutterstock
Spółka Orlen Upstream odkryła nowe złoże gazu poprzez otwór Bystrowice-OU1K. Jest to jeden z kilku projektów realizowanych w południowo-wschodniej Polsce. Był to pierwszy odwiert wykonany na terenie koncesji Siennów-Rokietnica, wchodzącej w skład projektu Miocen. Jego głębokość to ponad 2 km (2165 m).
Obszar ten posiada długą historię naftową, a wcześniej udokumentowane w pobliżu złoża gazu ziemnego potwierdzają duży potencjał poszukiwawczy – powiedział Janusz Radomski, prezes zarządu ORLEN Upstream, w lipcu 2018 r.
Wśród korzyści, które przyniesie odkrycie złoża, wymieniono stabilność cen, bezpieczeństwo energetyczne, a także wzrost przychodów nie tylko spółki, ale też akcjonariuszy.
Dalszy rozwój segmentu upstream to jeden z priorytetów, który jako grupa konsekwentnie realizujemy. Dlatego będziemy koncentrować się na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach. Rejon Podkarpacia należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce. A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m3 gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98-procentowej zawartości metanu; wydobycie ich ze złoża może trwać około 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji na Podkarpaciu szacowane są na około 10 mld m3. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych. Spółka planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji – poinformowała spółka.
W Bystrowicach znajduje się złoże wielohoryzontowe, w którym kilka warstw skalnych nasyconych jest wysokometanowym gazem ziemnym. Obecnie prowadzone tam prace polegają na zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, umożliwiającego eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie.
Obecnie w segmencie upstream koncern prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. W kraju spółka prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w woj. wielkopolskim, ponadto przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.
PKN Orlen podkreśla, iż poprzez prowadzenie poszukiwań węglowodorów wpisuje się w politykę zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego.
Polska zużywa rocznie 18 mld m3 gazu, w tym 4 mld m3 z zasobów własnych.
Przeczytaj także: PGNiG podpisało dwie umowy na dostawy LNG z USA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.