• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Duże zainteresowanie budową Baltic Pipe

Opublikowano: 09-10-2018 Źródło: Gaz-System

37 firm może być zainteresowanych udziałem w przetargu na realizację zamówień związanych z budową gazociągu Baltic Pipe. Tak wynika z weryfikacji, jaką w ramach Zapytania o Informację (ang. RFI – Request For Information) przeprowadził Gaz-System.


Budowa Baltic Pipe. Fot. Gaz-System Budowa Baltic Pipe. Fot. Gaz-System

Prace przy budowie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe podzielono na dwa główne pakiety: dostawę rur i układanie ich na dnie Morza Bałtyckiego. W ramach pierwszego pakietu, siedem z ośmiu zapytanych firm wyraziło zainteresowanie otrzymaniem zlecenia. Dodatkowo gotowe dostarczyć rury są także cztery podmioty zamierzające ubiegać się jednocześnie o wykonanie podmorskich prac budowlanych. W sumie 11 podmiotów zaakceptowało m.in. planowany harmonogram dostaw oraz warunki przetargowe.

Z kolei na pytanie o układanie i montaż rur gazociągu Baltic Pipe odpowiedziało siedem firm (wszystkie zapytane). W tym przypadku także potwierdzono wykonalność planowanego procesu przetargowego. Ponadto budowie Baltic Pipe towarzyszyć będzie realizacja siedmiu mniejszych pakietów usług.  Chodzi m.in. o wykrywanie i usuwanie ewentualnych niewybuchów w obrębie trasy gazociągu.


Kolejnym, po RFI, krokiem będą dwustronne spotkania z potencjalnymi wykonawcami głównych zamówień. Przeprowadzone przez nas badanie rynku pokazało, że potencjalni dostawcy oraz wykonawcy poszczególnych etapów prac mają możliwości techniczne i logistyczne, by zrealizować kolejne fazy inwestycji. Dzięki procedurze RFI poznajemy też ich punkt widzenia na kolejne etapy procesu przetargowego. Projekt możemy realizować zgodnie z planem – mówi, cytowany w komunikacie, Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Budowa Baltic Pipe: właściwy proces przetargowy ma rozpocząć się na początku 2019 r. Także na przyszły rok zaplanowano kontynuację prac projektowych i szczegółowe analizy techniczne. Budowa podmorskiej części Baltic Pipe ma odbywać się w latach 2020-2022.

Baltic Pipe – trasa. Źródło: Gaz-System Baltic Pipe – trasa. Źródło: Gaz-System

W ramach budowy Baltic Pipe, realizowanej przez polskiego (Gaz-System) i duńskiego (Energinet) operatora, powstanie gazociąg o długości około 300 km, który umożliwi przesył gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na rynek duński i polski, a także na rynki sąsiednie. Gazociągiem Baltic Pipe do Polski ma być sprowadzane około 10 mld m³ gazu rocznie. W ramach tej inwestycji rozbudowane zostaną systemy przesyłowe gazu ziemnego po stronach polskiej i duńskiej.

Przeczytaj także: Rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe zaakceptowana

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!