Za pierwszym razem Transgaz nie dopuścił gazu produkowanego przez Serinus do systemu rurociągów przesyłowych ze względu na jego niezgodność z jakościowymi wymogami specyfikacji sieci; w paliwie znaleziono minimalną zawartość wody. Serinus kontynuuje jednak starania o możliwość przesyłania gazu w Rumunii.


Budowa zakładu przetwarzania gazu Moftinu została zakończona i jest on gotowy do przetwarzania gazu o ciśnieniu analogicznym do parametrów stałej produkcji. Tym niemniej Serinus oczekuje na instalację dwóch komponentów dodatkowych – modułu do niskotemperaturowej separacji (ang. Low Temperature Separation Unit – LTS) oraz modułu do odwadniania glikolu trietylenowego (ang. Triethylene Glycol Unit – TEG) – poinformowała spółka.

Serinus Energy czeka na uzyskanie od rumuńskiego krajowego operatora rurociągów przesyłowych kodów dostępu pozwalających rozpocząć testową produkcję gazu na poziomie komercyjnym w okresie rozruchu zakładu przetwarzania gazu od 21 sierpnia br. Okazuje się, że brak wyżej opisanych instalacji według rumuńskiej spółki uniemożliwia produkcję gazu o odpowiedniej jakości.

W ocenie spółki bardzo wysoka jakość gazu, o zawartości metanu powyżej 90%, powinna być zaakceptowana w systemie Transgazu. Z kolei Transgaz utrzymuje, że nawet tak niska zawartość wody w produkowanym przez Serinus gazie jak 0,21% (maksymalnie) sprawia, że nie może on być wprowadzany do systemu przesyłowego i do momentu zainstalowania obu modułów nie może go przyjąć do sprzedaży – podał Serinus.


Serinus zapowiedział, że będzie kontynuować starania o wprowadzenie gazu do systemu przesyłu Transgazu, zaś niezależnie od dialogu z krajowym operatorem, spółka będzie mogła usunąć niewielkie pozostałości wody po instalacji modułów. Obecnie nie ma żadnych innych przeszkód dla rozpoczęcia etapu pełnej produkcji, jak zaznacza spółka.

Najnowszy harmonogram prac, przedstawiony przez spółkę realizującą kontrakt wykonawczy EPC, przewiduje przeprowadzenie fabrycznych testów odbiorczych modułów LTS i TEG (separacji i odwadniania glikolu) w zakładzie producenta w Kanadzie w dniu 17 listopada br. (lub w zbliżonym terminie). Następnie w dniu 22 listopada (lub w zbliżonym terminie) moduły te zostaną załadowane na frachtowiec i przetransportowane do portu Bremerhaven w Niemczech – podała spółka, dodając, iż instalację, odbiór techniczny i rozpoczęcie produkcji przewidziano na grudzień 2018 r.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Brunei, Tunezji i Rumunii. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Przeczytaj także: PKN Orlen odkrył nowe złoże gazu