W komunikacie poinformowano, że przetarg na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu powinien zostać rozpoczęty w grudniu br. Publikując wstępne ogłoszenie, spółka wyszła naprzeciw potencjalnym wykonawcom, dając im możliwość, zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, odniesienia się do zaproponowanych warunków postępowania. Firmy zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać swoje komentarze i uwagi, dzięki którym proces przetargowy będzie pełniejszy i wyczerpujący – tłumaczy, cytowany w komunikacie, Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG.

Podmiot, który wygra planowany przetarg, będzie pracować w formułach „projektuj i buduj” oraz „pod klucz”. Zakres zamówienia obejmie trzy projekty. Terminal LNG w Świnoujściu ma mieć rozbudowaną istniejącą instalację regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w oparciu o dodatkowe dwa kompletne wymienniki ciepła typu SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser).


Ponadto powstać ma zbiornik LNG typu FCT („Full Containment Tank”) o pojemności brutto 180 tys. m3. Trzecią częścią zamierzeń spółki Polskie LNG jest budowa trzytorowej bocznicy kolejowej z rozjazdami i torem dojazdowym oraz ze stanowiskami załadunku LNG na cysterny kolejowe oraz na kontenery przewożone ciężarówkami.

W czerwcu br. zgodę na rozbudowę mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu wydał wojewoda zachodniopomorski. Terminal zostanie rozbudowany także o nowe nabrzeże, przy czym ten etap będzie realizowany w ramach innego przetargu.

Dodajmy, że po koniec września br. w terminalu LNG w Świnoujściu po raz pierwszy gazem skroplonym (LNG) napełniono kriogeniczny kontener zbiornikowy (ISO-kontener). Wcześniej w gazoporcie prowadzono załadunek autocystern.

Kriogeniczne zbiorniki można porównać do mobilnych magazynów gazu skroplonego. Oznacza to, że odbiorca będzie mógł wykorzystać gaz w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności posiadania w tym celu dodatkowej infrastruktury. Mamy nadzieję, że ten segment naszych usług będzie się w najbliższym czasie intensywnie rozwijał – wyjaśniał wtedy prezes Paweł Jakubowski.

Polskie LNG S.A. zajmuje się budową i eksploatacją terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu.

Przeczytaj także: W Świnoujściu załadowano pierwszy mobilny magazyn LNG