Od wielu lat przestrzegam, iż Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są projektami bardzo szkodliwymi dla procesu integracji UE, świadczą o braku solidarności europejskiej, pogarszając bezpieczeństwo państw Europy Środkowej i Wschodniej. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę angażowanie się w tego typu projekty jest sprzeczne z zasadami traktowania agresorów. Cieszę się, iż moją opinię podzielił dzisiaj także Parlament Europejski – cytuje Annę Fotygę Polska Agencja Prasowa (PAP).

Jednocześnie PE jednoznacznie potępił niedawną agresję Rosji na Ukrainę w Cieśninie Kerczeńskiej. Żąda natychmiastowego oddania ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy. Zaapelowano również do krajów członkowskich, by wprowadziły wobec Rosji dodatkowe sankcję, jeśli Rosjanie nie dostosują się do żądań i dojdzie do dalszej eskalacji w regionie.

Układ o stowarzyszeniu z Ukrainą UE podpisała cztery lata temu. Dziś, w rezolucji,  PE ocenia to porozumienie. Europosłowie uważają, że postanowienia umowy są wdrażane, choć jest jeszcze wiele obszarów, które wymagają naprawy.

Nord Stream 2 to druga nitka istniejącego gazociągu rosyjsko-niemieckiego Nord Stream. Ma mieć 1200 km długości i 55 mld m³ przepustowości. Trasa rurociągu przeprowadzona będzie po dnie Morza Bałtyckiego i ominie naturalne kraje tranzytowe, w tym Polskę oraz Ukrainę. Budowa gazociągu trwa, jej finał zaplanowano na 2019 r. Projektem zarządza rosyjski koncern Gazprom.

Najważniejsze informacje nt. budowy Nord Stream 2 znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.