Dla realizacji projektu to kolejny kamień milowy. Jak podkreślił Luca Schieppati, dyrektor zarządzający TAP, w ramach projektu dobrowolnie i z własnej inicjatywy spółki dopełniono wszelkich standardów środowiskowych i prospołecznych, stawianych przez międzynarodowe instytucje finansowe.

Zdobycie dofinansowania oznacza, że teraz bez przeszkód inwestor będzie mógl dążyć do zakończenia realizacji projektu i włączenia gazociągu do eksploatacji zgodnie z terminem, w 2020 r.

Andrew McDowell, wiceprezes ds. energii Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podkreślił, iż budowa TAP to obecnie największy projekt z branży paliwowo-energetycznej w Europie. EBI przeznaczył na jego dofinansowanie 700 mln EUR.

Nandita Parshad, dyrektor zarządzająca z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, zauważyła z kolei, iż TAP położy fundament pod zintegrowany rynek paliwowy w południowo-wschodniej Europie i zwiększy status regionu jako hubu energetycznego. Wierzymy, że gaz pozostaje ważnym paliwem w tym regionie, które pomoże zdetronizować węgiel i ułatwi wykorzystywanie źrodeł odnawialnych.

Finansowanie projektu zapewni grupa w sumie 17 komercyjnych banków. Realizacja inwestycji wymagała zaciągnięcia długu u spółek zewnętrznych, w wysokości okolo 3,7 mld EUR.

Europejski Bank Inwestycyjny przekazał 700 mln EUR, tak samo SACE (Servizi Assicurativi del Commercio Estero), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w sumie 1 mld EUR (po 500 mln w pożyczkach typu A i B), Bpifrance 450 mln EUR. Euler Hermes 280 mln EUR. Bezpośrednia kwota komercyjnej pożyczki, w sumie, wynosi 635 mln EUR.

Wcześniej finansowanie leżało po stronie udziałowców TAP: BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) i Axpo (5%).  

Trasa gazociągu TAP, o łącznej długości 878 km, poprowadzona została przez terytoria kilku krajów, m.in. Grecji i Albanii. Przesyłane ma nim być od 20 do 25 mld m3 gazu ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie do krajów europejskich.

Przeczytaj także: Nowa umowa Lotosu na dostawy ropy z USA