Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał dwie decyzje: o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz na budowę infrastruktury przesyłowej LNG.
Zielone światło dla rozbudowy terminalu LNG. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock
Pierwsza z dwóch decyzji dotyczy projektu, w ramach którego powstanie trzeci zbiornik LNG, o pojemności 180 tys. m3 wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch już istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej. Druga decyzja objęła budowę infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków. Inwestycje realizowane będą na terenie zlokalizowanym w obrębie ewidencyjnym Warszów 11.
Te decyzje otwierają inwestorowi drogę do rozbudowy terminalu LNG im Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc – Rozbudowany terminal będzie posiadał moc regazyfikacyjną 7,5 mld m3. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce.
Dzięki rozbudowie terminal zwiększy zarówno zdolności regazyfikacyjne, jak i rozszerzy funkcjonalności przeładunkowe w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania potencjału obiektu oraz stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju rynku w kolejnych latach. Zakres planowanego zamówienia na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu obejmuje łącznie cztery projekty, które mają być zrealizowane „pod klucz”.
Plan rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu
-
Projekt SCV, w ramach którego istniejąca instalacja regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego zostanie rozbudowana w oparciu o dodatkowe dwa kompletne wymienniki ciepła typu SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) o wydajności wysyłkowej maksymalnej około 328 tys. Nm3/godz. gazu wraz z instalacjami towarzyszącymi, umożliwiając tym samym zwiększenie nominalnej mocy regazyfikacyjnej terminalu LNG z poziomu ~5 mld Nm3/rok do ~7,5 mld Nm3/rok;
-
Projekt Zbiornik – powstanie kompletny nowy zbiornik LNG typu FCT (Full Containment Tank) o pojemności brutto 180 tys. m3 wraz z niezbędnym wyposażeniem i instalacjami umożliwiającymi pełną obsługę nowego zbiornika i jego współpracę z dwoma istniejącymi zbiornikami;
-
Projekt Kolej – w ramach tego zadania wybudowana zostanie kompletna 3-torowa bocznica kolejowa z rozjazdami i torem dojazdowym wraz z wyposażeniem niezbędnym do obsługi kolejowego frontu nalewczego LNG na cysterny kolejowe i ISO-kontenery. Powstanie 12 stanowisk załadunkowych LNG, dzięki którym terminal uzyska nową funkcjonalność w postaci możliwości załadunku LNG na cysterny kolejowe oraz kontenery ISO w części lądowej.
-
Budowa nowego nabrzeża.
W najbliższą niedzielę, tj. 27 stycznia, do świnoujskiego gazoportu wpłynąć ma kolejna dostawa LNG. Paliwo (57 tys. ton LNG) z portu Sabine Pass w USA dostarczy metanowiec o nazwie Iberica Knutsen. Ładunek został zakupiony przez PGNiG w ramach transakcji spotowej od hiszpańskiej firmy Naturgy.
Przeczytaj także: 50. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.