Wartość projektu oszacowana została na podstawie tego, iż pływający magazyn oraz jednostka regazyfikacyjna kosztować mają 160 mln EUR, a budowa infrastruktury potrzebnej do odbioru, przeładowania i regazyfikacji LNG – 60 mln EUR. Pozostałe 14 mln EUR to koszty rekompensat za przejęcie potrzebnych działek budowlanych.

Już w 2017 r. Komisja Europejska (KE) wyraziła zgodę na przekazanie dofinansowania tego projektu w kwocie 102 mln EUR. W 2019 i 2020 r. chorwacki rząd wyasygnuje na realizację inwestycji po 50 mln EUR. 32,6 mln EUR wpłacą spółki LNG Croatia, HEP (krajowy operator enegetyczny) oraz Plinacro (operator przesyłowy gazu).

Minister energii i ochrony środowiska, Tomislav Coric, zaznaczył, że wdrożenie projektu powinno być uważane za element dbałości o bezpieczeństwo energetyczne, mający geopolityczne znaczenie zarówno dla Chorwacji, jak i dla Unii Europejskiej (UE).

Spółka LNG Croatia otrzymała już oferty na odbiór 820 mln m3 gazu. Szacuje się, że dopiero oferty na 1,5 mld m3 LNG sprawią, że inwestycja zostanie uznana za opłacalną.

Przeczytaj także: Rozbudowa terminalu LNG – komplet decyzji