Spółka Polskie LNG ma już komplet decyzji środowiskowych oraz lokalizacyjnych dotyczących wszystkich projektów w ramach rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu.
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock
Dokumenty środowiskowe mają status ostateczny, a decyzje wydane przez wojewodę zachodniopomorskiego – rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja środowiskowa, a następnie lokalizacyjna, to niezmiernie ważne fundamenty pod kolejne etapy prac, związane z niezbędną w procesie inwestycyjnym dokumentacją, jak choćby pozwolenie na budowę – mówi Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG.
Rozbudowany terminal LNG w Świnoujściu będzie posiadać moc regazyfikacyjną wynoszącą 7,5 mld m3. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce.
Trwają już przetargi. Pierwszy ogłoszony został w grudniu 2018 r. Dotyczy realizacji trzech głównych elementów programu rozbudowy części lądowej terminalu LNG. Chodzi o budowę: trzeciego zbiornika o pojemności 180 tys. m3, dodatkowych instalacji procesowych zwiększających moc regazyfikacyjną oraz instalacji przeładunkowej LNG wraz z bocznicą kolejową. Zainteresowane firmy oferty mogą składać do 19 lutego br.
Z kolei na początku tego roku ogłoszono przetarg na budowę dodatkowego nabrzeża statkowego. W tym przypadku firmy propozycje mogą składać do 26 lutego br.
Terminal LNG – rozbudowa. Źródło: UW w Szczecinie
Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu to odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w obszarze Morza Bałtyckiego.
Wpisujemy się tym samym w światowy trend transformujący kraje ku gospodarkom niskoemisyjnym. Najlepszym potwierdzeniem tych zmian jest między innymi rosnąca z roku na rok liczba statków przypływających do Świnoujścia. Przed nami, już 27 stycznia, jubileuszowa, 50. dostawa LNG. Bardzo nas to cieszy – dodaje Paweł Jakubowski.
Polskie LNG S.A. jest operatorem i właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zadaniem spółki jest eksploatacja i rozwój infrastruktury terminalu, jak również budowa rynku LNG w Polsce i regionie.
Przeczytaj także: 50. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.