W pierwszym etapie obiekt zostanie wyposażony w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi o łącznej mocy 23 MW, jednak w kolejnych latach spółka będzie mogła zwiększyć ich liczbę do nawet sześciu, które łącznie dadzą moc 69 MW. Decyzje o ustaleniu lokalizacji oraz o budowie w 2017 r. wydał wojewoda opolski.

Nowa tłocznia umożliwi przesył gazu w kierunku południowych i wschodnich rejonów Polski, stwarzając możliwość odbioru dodatkowych ilości gazu w tych rejonach kraju, przyczyniając się w ten sposób również do poprawy jakości powietrza – przekazał Tomasz Pietrasieński, ekspert spółki Gaz-System. Jej lokalizacja w ciągu gazociągów przesyłowych stanowiących korytarz Północ–Południe zapewnić ma stabilny przesył gazu ziemnego, w szczególności nowymi gazociągami o dużej średnicy (DN1000).

Spółka Gaz-System realizuje obecnie kilka projektów obejmujących budowę gazociągów o średnicy 1000 mm. Po stronie zachodniej kraju są to obecnie budowane gazociągi Zdzieszowice–Kędzierzyn-Koźle (17,3 km długości) i Zdzieszowice–Wrocław (130 km), a w kierunku wschodnim Tworóg–Kędzierzyn-Koźle (43,4 km) i Tworóg–Tworzeń (55,2 km). Nowa tłocznia przyłączona zostanie też do gazociągu Kędzierzyn-Koźle–granica Polski z Czechami.

Po oddaniu do użytku, tłocznia będzie jednym z elementów przebudowy systemu przesyłowego, umożliwiającej dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego czy integrację z rynkiem europejskim – podkreślił Pietrasieński. Realizacja budowy nowego obiektu ma mieć też pozytywne oddziaływanie społeczno-gospodarcze, z uwagi na to, że zarówno podczas budowy, jak i późniejszej eksploatacji tłoczni, tworzone będą nowe miejsca pracy.

Szesnasta tłocznia gazu w Polsce jest jedną z kluczowych inwestycji spółki Gaz-System w południowo-zachodniej Polsce, a zarazem jednym z wielu elementów powstającego w naszym kraju korytarza gazowego Północ-Południe.

Przeczytaj także: Odebrano kolejną część gazociągu Lwówek–Odolanów