Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom uzyskania ostatecznej zgody. Z uwagą śledzimy postępy przy realizacji obu projektów realizowanych przez Venture Global LNG. Od 2022 r. corocznie będziemy odbierać z terminalu Calcasieu Pass 1 mln ton LNG (co odpowiada około 1,35 mld m³ surowca po regazyfikacji) i taki sam wolumen z terminalu Plaquemines, który powstanie rok później. To ważny element naszego portfela kontraktów LNG. Pozwoli nam nie tylko na zapewnienie dostaw dla Polski, ale także na handel LNG na globalnym rynku – skomentował Piotr Woźniak, prezes PGNiG, 

Venture Global LNG chce bez zbędnej zwłoki przystąpić do budowy instalacji. Poza polską spółką kontrakty na dostawy LNG podpisały z Amerykanami także Shell, BP, Edison S.p.A., Galp oraz Repsol.

Blisko otrzymania zgody FERC na budowę jest też firma Port Arthur LNG (spółka zależna Sempra Energy), która odpowiada za powstanie terminalu eksportowego LNG w Teksasie. Z tego kierunku będziemy otrzymywać gaz o rocznym wolumenie 2 mln ton (około 2,7 mld m³ po regazyfikacji).

Przeczytaj także: 50. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu