Odwierty będą realizowane w obrębie zachodniej części złoża węgla kamiennego Zabrze-Bielszowice – eksploatację ścian w tej partii złoża PGG chce rozpocząć po 2026 r. PGNiG oraz PGG podpisały już umowę, zgodnie z którą powstanie system otworów składający się z odwiertu pionowego i połączonego z nim intersekcyjnie odwiertu horyzontalnego. Kolejnym etapem będzie m.in. przeprowadzenie testów produkcyjnych.


Metan z pokładów węgla jest pozyskiwany na całym świecie. Wykorzystanie jego zasobów na Śląsku pozwoli znacząco zwiększyć potencjał krajowego wydobycia tego paliwa i jednocześnie ograniczyć emisję do atmosfery agresywnego gazu cieplarnianego, jakim jest metan. Współpraca z PGG to dla nas wyjątkowa okazja, aby opracować skuteczne metody poszukiwania i wydobycia tego paliwa na skalę przemysłową – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Według szacunków, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m3 metanu. Takie zasoby to duży problem dla kopalń, gdyż uwalniający się gaz jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla górników pracujących pod ziemią.


Współpraca PGG i PGNiG odbywa się w ramach programu Geo-Metan, którego celem jest rozwój metod i technik przedeksploatacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla. W styczniu 2018 r. spółki podpisały w tej sprawie list intencyjny, a sygnatariuszami były także Tauron oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki rozwojowi programu zwiększyć ma się krajowe wydobycie gazu ziemnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów wydobycia węgla i poprawie bezpieczeństwa górników.

Polska Grupa Górnicza wobec narastającego zagrożenia metanowego zainteresowana jest zwiększaniem bezpieczeństwa prowadzonej eksploatacji górniczej. Dla realizacji przedmiotowych celów niezbędne jest rozwijanie innowacyjnych technologii pozyskiwania metanu z pokładów węgla połączonego z odmetanowaniem obszarów przyszłych robót górniczych – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Przeczytaj także: Spółki PGNiG, PGG, JSW i Tauron podjęły współpracę