Broń chemiczna na trasie gazociągu Nord Stream 2, plan naprawczy włoskiej firmy budowlanej Astaldi, rekordowa tarcza TBM na budowie tunelu w Polsce – to tylko niektóre tematy, które zainteresowały naszych czytelników w lutym br. Poniżej przypominamy teksty, które w minionym miesiącu cieszyły się największą popularnością.
-
Co z bronią chemiczną na trasie Nord Stream 2?
Na dnie Bałtyku zalegają dziesiątki tysięcy ton broni chemicznej. Fot. msnobody/Adobe Stock
Budowa gazociągu Nord Stream 2 budzi w całej Europie ogromne kontrowersje. Obawy budzą jednak nie tylko kwestie polityczno-gospodarcze, ale także środowiskowe, związane z bronią chemiczną zalegającą na dnie Bałtyku. Czy zagrożenie to jest realne? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań udzielił w rozmowie z nami dr hab. Jacek Bełdowski, profesor Instytutu Oceanologii PAN. Cały wywiad dostępny jest tutaj.
-
Astaldi ma pomysł na wyjście z kryzysu
Astaldi wyemituje obligacje. Fot. BillionPhotos.com / Adobe Stock
Jedna z największych europejskich firm budowlanych – Astaldi S.p.A. – znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Spółka jest na etapie procedury restrukturyzacyjnej. Wyjść z kryzysu ma pomóc emisja obligacji, ale nie tylko. Jaki pomysł mają Włosi na powrót do pierwszej ligi europejskiego budownictwa? Sprawdź tu.
-
Najstarsze firmy wod-kan w Polsce
Najstarsze firmy wod-kan w Polsce. Fot. EvanTravels/Adobe Stock
Historia budowy wodociągów i kanalizacji liczona jest w wiekach, ale pierwsze formalne urzędy, zajmujące się infrastrukturą wod-kan zaczęły powstawać dopiero w XIX w. Które polskie firmy z tej branży cieszą się najdłuższą historią? Przeczytaj w naszym najnowszym rankingu.
-
Nowa śluza zabezpieczy warszawską Pragę przed powodzią
Budowa śluzy w Porcie Praskim. Fot. Porr S.A.
Mieszkańcy Pragi mogą spać spokojnie. W Porcie Praskim trwa właśnie budowa śluzy, która zabezpieczy dużą część dzielnicy Warszawy przed ewentualną falą powodziową. Jakich materiałów użyto podczas prac budowlanych i z jakich elementów składać będzie się śluza, przeczytasz tutaj.
-
Rekordowa tarcza TBM wydrąży tunel średnicowy w Łodzi
Tunel średnicowy w Łodzi ma być gotowy pod koniec 2021 r. Fot. Fot. lkunl / Adobe Stock
Łódź realizuje jeden z największych projektów kolejowych w kraju. Wkrótce na plac budowy tunelu średnicowego trafią dwie tarcze TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o rekordowych jak na polskie warunki średnicach. Największa z nich (13,04 m) odbierze palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie maszynie, którą wykorzystano do drążenia tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Więcej na ten temat znajdziesz tu.
Przeczytaj także: Najchętniej czytane teksty stycznia br.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.