• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rekordowa tarcza TBM trafi do Łodzi – wydrąży tunel średnicowy

Opublikowano: 27-02-2019 Źródło: PKP PLK, inzynieria.com

Wykonawca tunelu średnicowego w Łodzi zamówił dwie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które wydrążą obiekty znajdujące się w ciągu linii kolejowej Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec. Tarcza jednej z nich, przeznaczona do wydrążenia najdłuższego, dwutorowego tunelu, będzie miała średnicę 13,04 m. To największa maszyna, jaka pracowała do tej pory przy budowie tunelu w Polsce.


Tunel średnicowy w Łodzi ma być gotowy pod koniec 2021 r. Fot.  Fot. lkunl / Adobe Stock Tunel średnicowy w Łodzi ma być gotowy pod koniec 2021 r. Fot. Fot. lkunl / Adobe Stock

Konsorcjum firm Energopol Szczecin S.A. oraz Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o., które jest wykonawcą inwestycji, umowę na dostawę dwóch maszyn TBM podpisało z firmą Herreknecht AG. Urządzenia są produkowane na specjalne zamówienie PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).

Pierwsza TBM, z tarczą o średnicy 13,04 m, wydrąży dwutorowy tunel od komory startowej (pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską), przez podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna. Odcinek ten będzie miał około 3 km. Druga – o średnicy 8,76 m – wykona jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca – będą to cztery obiekty o łącznej długości 4,5 km. Obie będą pracować na głębokości co najmniej kilkunastu metrów – na początku tunelu (przy stacji Łódź Fabryczna) będzie to około 14 m, a w najniższym punkcie – 24 m (okolice ul. Ogrodowej).


Jak podaje PKP PLK, umiejscowiona na przodzie maszyny tarcza obraca się trzy razy na minutę rozdrabnia grunt, który jest na bieżąco wydobywany na powierzchnię. Wydrążona przestrzeń jest gotowa do dalszych prac budowlanych. TBM może wydrążyć dziennie około 10 m tunelu.

Pierwsza „łódzka” maszyna ma być gotowa do pracy jeszcze w tym roku. Termin rozpoczęcia drążenia jest uzależniony od postępu prac budowlanych (prawdopodobnie przełom 2019 i 2020 r.) – ich początek zaplanowano na połowę 2019 r. Już teraz wykonawca gromadzi materiał (m.in. podkłady i szyny), prowadzi też inwentaryzację terenu przyszłej inwestycji. Na ten moment wykonywane są projekty budowlane, trwa także procedura administracyjna. Pierwsze wnioski o pozwolenie na budowę złożono pod koniec ub.r. – dotyczą kładki dla pieszych pod torami (przy ul. Srebrzyńskiej i al. Włókniarzy) oraz komory startowej dla maszyny TBM, której budowa planowana jest na czerwiec br. W toku jest również rozpatrywanie wniosków o ustalenie lokalizacji linii kolejowej dla odcinków między ul. Kasprzaka i al. Włókniarzy, ulicami Odolanowską i Stolarską oraz w rejonie ulic Towarowej, Długosza i al. Włókniarzy.


Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

TBM, które trafią do Łodzi, nie są pierwszymi maszynami tego typu przeznaczonymi do drążenia tuneli w Polsce. Urządzenia te pracowały już na budowach w Warszawie oraz Gdańsku. Po raz pierwszy maszyny TBM użyto u nas w 2011 r. podczas drążenia tunelu pod Wisłą w stolicy kraju (obiekt służy do przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka”). Tarcza o średnicy 5,35 m pracowała na głębokości około 10 m pod dnem rzeki, pokonując w siedem miesięcy trasę o długości 1,3 km. Ta sama metoda została zastosowana do wydrążenia tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku (tarcza miała średnicę 12,6 m) oraz czterech tuneli warszawskiego metra (o średnicach powyżej 6 m). Wszystkie dostarczyła firma Herrenknecht.


Budowa tunelu średnicowego w Łodzi  (nazywanego „łódzkim metrem”) to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych, realizowanych obecnie w Polsce. Jej głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania Łódzkiego Węzła Kolejowego i stworzenie efektywnego systemu krajowych połączeń międzyregionalnych. Trasa tunelu prowadzić będzie od dworca Łódź Fabryczna (z dworca końcowego stanie się on docelowo dworcem przelotowym), przez ścisłe centrum miasta, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. Umożliwi to pociągom regionalnym oraz dalekobieżnym przemieszczanie się na osi wschód–zachód (stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) oraz północ–południe (Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec).

Zobacz, jak pracuje tarcza TBM

Projekt pn. „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” ma być zrealizowany do końca 2021 r. Wartość przedsięwzięcia to blisko 1,77 mld zł.

Zobacz także: Tunele w Polsce [ranking]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!