Ustawa ma ułatwić realizację strategicznych inwestycji sektora, w tym budowę: rurociągu ropy naftowej Gdańsk–Płock, rurociągu produktów naftowych Boronów–Trzebinia, rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra–Wielowieś, a także rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych albo ich odbudowę, rozbudowę, przebudowę, remont, rozbiórkę lub zmianę sposobu użytkowania wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi.

Wśród nowych rozwiązań znalazło się m.in. wprowadzenie do systemu prawnego decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym. Taką decyzję wydaje wojewoda, a na jej podstawie inwestor uzyskuje tytuł prawny niezbędny do realizacji przedsięwzięcia. Oprócz tego wprowadzono regulację umożliwiającą inwestorowi skutecznie uzyskać prawo do nieruchomości niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. Właściciel danej nieruchomości ma wówczas zapewnione adekwatne odszkodowanie.

Uproszczona została również procedura uzyskiwania decyzji poprzedzających decyzję o ustaleniu lokalizacji oraz zgody wodnoprawnej i określono czas na wydanie przez organy administracyjne decyzji (wprowadzono też podstawę prawną do nakładania kar w przypadku przewlekłego postępowania). Inwestor zyskał też możliwość wejścia na teren nieruchomości w celu wykonania prac niezbędnych do sporządzenia raportów, wniosków lub kart informacyjnych.

W przypadku przygotowywania strategicznej inwestycji w sektorze naftowym wyłączono również zastosowanie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przepisów ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji oraz ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przeczytaj także: Ruszyła budowa zbiorników w terminalu PERN