Saudi Aramco Products Trading Company to spółka-córka saudyjskiego producenta, Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco). Orlen, od maja do października br., będzie mógł sprowadzić sześć ładunków ropy saudyjskiej. Ropa może zostać dostarczona do Naftoportu w Gdańsku lub terminalu w Butyndze. Z kolei, w ramach terminowej umowy handlowej, Saudujczycy będą odbierać miesięcznie do 160 tys. ton ciężkiego oleju opałowego z rafinerii w Możejkach, przeznaczonego do sprzedaży morskiej.


Umowy ze spółką-córką Saudi Aramco to nowa forma współpracy dwustronnej, polegającej na dostawie surowca i odbiorze gotowych produktów. Testujemy różne możliwości zaopatrzenia, a przy okazji budujemy strategiczne partnerstwo z dostawcą z Arabii Saudyjskiej. Podejmowane działania wynikają przede wszystkim z globalnych uwarunkowań, w tym ze zwiększonego popytu na gotowe produkty naftowe, m.in. diesla. Umacniając relacje w rejonie Zatoki Perskiej, realnie przyczyniamy się więc do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

1 stycznia 2020 r. wejdą w życie globalne regulacje dla paliw bunkrowych, ograniczające zawartość siarki – IMO 2020. Na bazie budowanych relacji handlowych udało nam się również wypracować mechanizm, który zagwarantuje Orlen Lietuva sprzedaż ciężkiego oleju opałowego w przededniu wejścia nowych globalnych regulacji dla paliw bunkrowych. W ten sposób wzmacniamy pozycję naszej litewskiej rafinerii w regionie – dodaje Daniel Obajtek.

W kwietniu 2018 r. Orlen oraz Saudi Aramco podpisały aneks do umowy, który zwiększył dostarczany wolumen ropy saudyjskiej do 300 tys. ton ropy miesięcznie.

Saudi Aramco to największy na świecie, pod względem dziennej produkcji, koncern paliwowo-chemiczny poszukujący i wydobywający ropę naftową.

W minionym roku PKN Orlen osiągnął rekordowy przerób ropy na poziomie 33,4 mln ton oraz najwyższą w historii sprzedaż – 42,9 mln ton. Zysk netto wyniósł 5,5 mld zł.

Przeczytaj także: Rekordowy rok PKN Orlen – najwyższa sprzedaż w historii