PKN Orlen opracowuje nową metodę odzysku jonów metali ze ścieków, które powstają w procesie wytwarzania kwasu tereftalowego. Celem projektu jest opracowanie nowatorskich materiałów do odzysku jonów metali o korzystniejszych właściwościach w porównaniu do tych używanych obecnie.
Wyniki badań PKN Orlen mają być gotowe za dwa lata. Fot. Siarhei / Adobe Stock
Spółka opublikowała już zapytanie dotyczące warunków handlowych związanych ze wsparciem prac badawczo-rozwojowych w ramach projektu. Chodzi m.in. o analizy eksperckie oraz interpretacje zgromadzonych już danych i dokumentacji technicznej, a także zaplanowanie, określenie zakresu i przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Wszystkie te prace mają być zrealizowane w 24 miesiące. Oferty te można składać do 26 marca br.
PKN Orlen zamierza realizować projekt badawczy „Opracowanie nowej metody odzysku jonów metali ze ścieków powstających w procesie wytwarzania kwasu tereftalowego – instalacja PTA we Włocławku”, w ramach którego planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie w konkursie „Szybka Ścieżka+” dla dużych przedsiębiorstw, działania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – podano w ogłoszeniu.
Instalacja PTA, o której mowa, to wytwórnia kwasu tereftalowego, którą zarządza wrocławski Anwil – spółka z Grupy PKN Orlen. Zakład działa od 2011 r. i produkuje około 600 tys. ton surowca rocznie.
Przeczytaj także: Rekordowy rok Orlenu – asfalt trafił nawet na Wyspy Samoa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.