Realizacja tej wielkiej inwestycji wymaga nie tylko ułożenia gazociągu. Wśród wykonywanych prac znajdują się też m.in.

  • budowa terminalu odbiorczego we Włoszech (prace są w toku),
  • przywracanie gruntów zajętych na potrzeby realizowanych działań: obecnie przywrócono już ponad 93% gruntów,
  • budowa kompresorów i stacji pomiarowych (gotowe w ponad 85%),
  • instalacja rur na dnie Morza Śródziemnego (zgodnie z harmonogramem projektu).

Zespoły TAP przejechały ponad 116 mln km, przepracowały około 41 mln roboczogodzin: warto podkreślić, iż w w ciągu tego czasu nie zdarzyły się żadne poważne wypadki czy incydenty związane z bezpieczeństwem pracowników, lokalnych społeczności czy środowiska.

W celu ochrony środowiska stosowane są na budowie rurociągu technologie bezwykopowe. Udało się nawet pobić rekord w dziedzinie kierunkowych wierceń horyzontalnych (ang. HDD, Horizontal Directional Drilling), w kategorii rurociągów stalowych DN1200. Choć nadal najdłuższym na świecie przekroczeniem w technologii HDD jest przewiert pod cieśniną Marsdiep (Holandia) o długości 4,6 km (instalacja przewodu średnicy 300 mm), na budowie gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP) pobity został rekord dla najdłuższego przekroczenia, w ramach którego zainstalowano rurociąg o średnicy 48'' (1219 mm). Przewiert o długości ponad 1,8 km (1820 m) wykonano pod rzeką Axios w Grecji. Dotychczasowy rekord świata (1760 m) także należał do HDI i pochodził z 2007 r.

Firma HDI (należąca do HDI Entrepose) poinformowała o kolejnym rekordzie świata w dziedzinie kierunkowych wierceń horyzontalnych (ang. HDD, Horizontal Directional Drilling), w kategorii rurociągów stalowych DN1200. Choć nadal najdłuższym na świecie przekroczeniem w technologii HDD jest przewiert pod cieśniną Marsdiep (Holandia) o długości 4,6 km (instalacja przewodu średnicy 300 mm), na budowie gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP) pobity został rekord dla najdłuższego przekroczenia, w ramach którego zainstalowano rurociąg o średnicy 48'' (1219 mm). Przewiert o długości ponad 1,8 km (1820 m) wykonano pod rzeką Axios w Grecji. Dotychczasowy rekord świata (1760 m) także należał do HDI i pochodził z 2007 r.

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/1/51454,rekord-swiata-w-hdd-dla-rurociagu-o-srednicy-48-cali © inzynieria.com

Luca Schieppati, dyrektor zarządzający TAP, zaznaczył, iż realizacja tego projektu jest istotna przede wszystkim z trzech powodów. Po pierwsze, przynosi natychmiastowe korzyści trzem krajom odbierającym gaz ze złoża w Azerbejdżanie. Ponadto, w szerszym ujęciu zapewni pewien poziom bezpieczeństwa energetycznego i różnorodności portfela dostaw w regionie, a także ułatwi transformację energetyczną Europy. Zawsze jednak docenialiśmy fakt, że (poza kwestiami makroekonomicznymi) jest to inwestycja, która musi przynieść wymierne korzyści społeczne i gospodarcze tym lokalnym społecznościom, przez których tereny poprowadzony został gazociąg. Ciężko pracowaliśmy, aby to osiągnąć: efekty tych działań będą jednak trwać na wiele lat po zakończeniu budowy – powiedział.

Gazociągiem TAP zapewni dostawy energii dla Europy Południowo-Wschodniej: gaz ziemny jest najczystszym paliwem kopalnym i prawdopodobnie będzie odgrywał ważniejszą rolę w europejskim miksie energetycznym niż do tej pory, pomagając zastąpić bardziej energochłonne źródła energii. Kierunek, z którego popłynie gaz przez TAP, zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw energii do UE.

Trasa gazociągu TAP, o łącznej długości 878 km, poprowadzona została przez terytoria kilku krajów, m.in. Grecji i Albanii. Przesyłane ma nim być od 20 do 25 mld m3 gazu ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie do krajów europejskich.

Zobacz także: Gazociąg TAP: bezwykopowe przekroczenia w Albanii