PGE Paliwa zajmuje się dostawą paliw produkcyjnych: węgla, gazu i biomasy oraz logistyką dostaw. Z kolei Inter-Balt świadczy usługi spedycyjno-logistyczne związane z transportem morskim i lądowym. Efektem przejęcia tych spółek przez PGG, zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców, ma być jednolity system sprzedaży i dystrybucji węgla. Obecnie odbywają się one w ramach trzech różnych struktur.

Dzięki przejęciu wspomnianym spółek mniejsze byłyby koszty sprzedaży i dystrybucji, co wiązałoby się z niższymi cenami dla klientów końcowych. Konsolidacja powinna wpłynąć także na zwiększenie podaży paliw ekologicznych.


Jednym z ostatnich etapów budowania Polskiej Grupy Górniczej jest konsolidacja podmiotów sprzedażowych w jednej strukturze. Chcemy stworzyć duży i sprawny podmiot, który uporządkuje rynek węgla kamiennego w Polsce. Będzie on mógł również śmiało konkurować na zewnętrznych rynkach – mówi Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

W kwietniu 2016 r. Kompania Węglowa, inwestorzy czy m.in. związki zawodowe podpisali porozumienie ws. utworzenia Polskiej Grupy Górniczej. Obecnie to krajowy lider w produkcji węgla kamiennego i największy producent tego surowca w Unii Europejskiej. Prezesem spółki jest Tomasz Rogala. W ub.r. PGG osiągnęła 493 mln zysku, wydobyła 30 mln ton węgla i zainwestowała w nowe projekty ponad 2,4 mld zł.

Przeczytaj także: PGG – 8 mld zł na udostępnienie nowych złóż