• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W połowie 2020 r. wydobycie gazu z odwiertu Ærfugl

Opublikowano: 05-06-2019 Źródło: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało, że wydobycie z pierwszego odwiertu na norweskim złożu Ærfugl zostanie uruchomione w połowie 2020 r. Przy zagospodarowaniu złoża spółka chce wykorzystać nowe rozwiązania techniczne, m.in. technologię ETH-PiP oraz głowice eksploatacyjne o zwiększonych średnicach przelotowych.


Fot. ilustr. JEAN-MARC MEDINA / Adobe Stock Fot. ilustr. JEAN-MARC MEDINA / Adobe Stock

Wiercenia na złożu Ærfugl podzielono na dwie fazy, w każdej z nich uruchomione zostaną trzy odwierty. Pierwsza faza jest już realizowana, jej zaawansowanie wynosi obecnie około 40%. Równolegle rozpoczną się prace zaplanowane na fazę drugą – PGNiG Upstream Norway, wraz z partnerami koncesyjnymi, chce jeszcze w tym roku (listopad) wejść w etap definiowania szczegółowego rozwiązania technicznego dla zagospodarowania części złoża w ramach tej fazy.

W sumie odwiertów na złożu będzie siedem (jeden został już zrealizowany w ramach odwiertu rozpoznawczego w 2013 r.). Te wiercone w ramach pierwszej fazy do użytku zostaną oddane w listopadzie przyszłego roku, natomiast już w czerwcu 2020 r. rozpocznie się wydobycie z jednego z odwiertów zaplanowanych w fazie drugiej. Pozostałe dwa odwierty z tej fazy rozpoczną wydobycie w drugiej połowie 2021 r.

Technologia ETH-PiP (ang. electrically trace-heated pipe in pipe), która ma być wykorzystana przy zagospodarowaniu Ærfugl, służy do transportu wydobytych ze złoża węglowodorów. Rozwiązanie to polega na podgrzewaniu elektrycznym i aktywnym stabilizowaniu temperatury poszczególnych odcinków podmorskiego gazociągu przesyłowego, co ma zapobiegać wytrącaniu się hydratów gazu w trakcie transportu paliwa na pływającą platformę FPSO, odległą od odwiertów o 21 kilometrów – wyjaśnia PGNiG.

Drugą nowością ma być zastosowanie po raz pierwszy na świecie głowic eksploatacyjnych o średnicach przelotowych zwiększonych do siedmiu cali. Ich użycie jest konieczne z uwagi na prognozowane wysokie przepływy gazu z odwiertów.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG

Złoże Ærfugl to złoże gazowo-kondesatowe. Jego zasoby wydobywalne szacuje się na 274,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. W szczytowym roku produkcji wydobycie przypadające na PGNiG wynieść ma około 0,5 mld m³ gazu ziemnego.

PGNiG Upstream Norway udziały (11,92%) w koncesji nabyło w 2007 r.

Przeczytaj także: PGNiG wynajmie platformę wiertniczą na Morzu Norweskim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!